Timisorenii vor titlul de capitala culturala europeana. Primaria lui Ciuhandu, nu! [1]

Timisoara face primii pasi, desi timizi, pentru a-si sustine candidatura la obtinerea titlului de capitala europeana culturala in anul 2021

. Paradoxal, municipalitatea priveste cu dezinteres total acest aspect si nu face lobby pentru obtinerea titlului. Presedintii cluburilor Rotary si Lions, precum si reprezentantii unor asociatii cul­turale din orasul de pe Bega par mai activi, fiind puse la punct posibilitatile prin care pot sprijini candidatura municipiului Timisoara la titlul de capitala europeana a culturii. Ideea candidaturii a fost lansata de primarul Gheor­ghe Ciuhandu, cu ocazia inaugurarii unei noi sali de teatru, in urma cu doua luni, iar de atunci subiectul a fost uitat complet.

Data publicării: 28 Apr 2010 - 05:30

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=35686&titlu=Timisorenii_vor_titlul_de_capitala_culturala_europeana__Primaria_lui_Ciuhandu__nu_