Primaria Brasov face un parc tehnico-stiintific pe platforma Rulmentul [1]

Primaria Brasov intentioneaza sa dezvolte pe platforma Rulmentul SA, impreuna cu Universitatea Transilvania Brasov si cu Camera de Comert si Industrie Brasov, un parc tehnico-stiintific

. Investitia pentru prima faza a proiectului, care va fi cofinantata din fonduri europene, este evaluata la 20 de milioane de euro, proiectul putand fi mai apoi extins in mai multi pasi. Primarul Brasovului, George Scripcaru, a anuntat ca proiectul ar putea fi conturat intr-o perioada de un an si jumatate - doi ani. Primarul a mai aratat ca varianta construirii parcului pe terenul de la Rulmentul este una viabila, avand in vedere ca acesta nu a putut fi valorificat de catre lichidatorii companiei. Planul Primariei prevede ca imobilele existente vor fi modernizate, eficientizate sau dezactivate, iar proiectul va include si constructia unor unitati noi, pe componentele specifice ale programului. Totusi, Scripcaru a exclus orice componenta imobiliara, unul dintre motive fiind locatia improprie a terenului. La inceputul acestui an, lichidatorii companiei Rulmentul au vandut firmei Sigur Imob SRL Brasov, la a treia incercare, un teren de opt hectare din fosta platforma industriala, pentru 2,6 milioane euro, pret cu 50% mai redus fata de prima evaluare a activului, precum si sectia energetica a societatii, pentru 400.000 de euro. Cumparatorii sunt interesati sa realizeze aici o fabrica de rulmenti radianti, dar situatia terenului este putin "in ceata", dupa ce un cetatean german a revendicat activele amintite. Activele ramase dupa valorificarea lotului de opt hectare (adica 36 de hectare din totalul de 44) si a tuturor utilajelor au fost date in plata catre creditorii ramasi, cei mai importanti fiind AVAS si ANAF, in contul creantelor detinute de acestia. AVAS a initiat un proiect de Hotarare de Guvern privind transmiterea fara plata a unor imobile din Brasov din administrarea proprie in domeniul public al statului si in administrarea Consiliului Local Brasov. Scopul acestei masuri, sustin cei de la AVAS, il constituie sprijinirea activitatii Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara - Agentia Metropolitana de Dezvoltare Durabila Brasov, in scopul asigurarii spatiilor de birouri si functionale. "Principalul obiectiv al Polului de Crestere Economica Brasov il constituie dezvoltarea infrastructurii de sprijin a mediului de afaceri si a infrastructurii de cercetare-inovare", se arata in nota de fundamentare a actului normativ . Astfel, pentru realizarea acestor obiective, in concordanta si cu obiectivele strategice care definesc dezvoltarea durabila si competitiva a economiei brasovene, unul dintre proiectele care se vor implementa este crearea unui centru de afaceri care sa sustina sectoarele economice cu potential de crestere si sa stimuleze colaborarea in domeniul activitatii de cercetare-inovare. Totodata, se doreste infiintarea unui centru de dezvoltare si cercetare aplicata Transilvania Motorland, care vizeaza domeniul auto.
Data publicării: 01 Iul 2010 - 04:51

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=36151&titlu=Primaria_Brasov_face_un_parc_tehnico_stiintific_pe_platforma_Rulmentul_