Senatul a decis: elevii vor avea acces gratuit pe stadioane. Țopescu: Problema e ca asculta înjuraturi, obscenitati si risca sa fie si batuti [1]

Senatul a decis: elevii vor avea acces gratuit pe stadioane

. Țopescu: Problema e ca asculta înjuraturi, obscenitati si risca sa fie si batuti Foto: Marius Smadu

La intrarea în muzee si arene sportive scolarii vor beneficia de gratuitate. In cazul teatrului, filmului, operei si concertelor, tarifele pentru elevi vor fi reduse cu 75%

Toti elevii din Romania, de la cei din clasa I, pana la liceenii care se pregatesc de bacalaureat vor avea acces gratuit pe stadioane si în arenele sportive.

Este invitatia senatorilor din Comisia de Invatamant, care au votat, miercuri, amendamentul la proiectul Legii Educatiei, ce prevede gratuitate scolarilor în cazul competitilor sportive. Cei drept, prevederea se va aplica mai întai doar meciurilor la care participa echipa nationala, si a celor sustinute de cluburile universitare, ramanand de vazut daca si cluburile private vor accepta sa intre sub incidenta respectivului amendament.

"Ideea e foarte buna", crede Cristian Țopescu, senatorul liberal atragand, totusi, atentia ca aplicarea amendamentului nu va fi chiar facila: "Unele cluburi au avut ideea de a rezerva locuri la peluza pentru copii. Problema e ca acestia nu au mai venit a doua oara pentru ca ascultau obscenitati si înjuraturi si riscau sa fie si batuti".

Senatorii nu s-au gandit însa doar la meciurile de fotbal, acordand gratuitate elevilor si la intrarea în muzee.

De asemenea, scolarii vor beneficia de tarife reduse cu 75% la teatru, film, opera si concerte. "Aceasta decizie este un lcuru extrem de favorabil elevilor. Este un act ce îndeamna spre cultura si spre activitatile ce asigura sanatatea si competitia", a declarat si vicepresedintele Comisiei de învatamant a Senatului, Ecaterina Andronescu. Votul acordat de senatori este decisiv, pentru ca prevederea sa îsi faca efecte fiind nevoie de aprobarea finala a Legii Educatiei în plenul senatului.

Data publicării: 09 Sep 2010 - 06:34