Situatie fara precedent in Parlament, dupa decesul Lianei Dumitrescu: Locul ar putea ramane vacant [1]

Mandatul deputatului Liana Dumitrescu, reprezentant al Asociatiei Macedonenilor din Romania in grupul minoritatilor nationale din Camera Deputatilor, ar putea ramane vacant pana la alegerile parlamentare din 2012

. Cel putin asta sustin surse din Autoritatea Electorala Permanenta, citate de Mediafax, conform carora situatia creata este una fara precedent. Liana Dumitrescu si-a depus candidatura in toate colegiile organizate in tara pentru Camera Deputatilor, numele sau figurand pe toate buletinele de vot. Conform sursei citate, "legea nu prevede nimic intr-un caz ca acesta, nu exista prevedere legala legat de ce se intampla daca moare un deputat reprezentand o minoritate nationala"."Liana Dumitrescu a beneficiat de mandat acolo unde a avut cel mai mare numar de voturi primite, respectiv intr-un colegiu din judetul Neamt. Acelasi colegiu mai este reprezentat de un deputat din partea unui partid politic, astfel incat respectivul colegiu nu va ramane fara reprezentare in Camera Deputatilor", au explicat sursele citate.Pentru organizarea de noi alegeri ar trebui "sa se puna pe picioare infrastructura electorala pentru alegeri generale la termen, cu organizarea a 17.000 de sectii de votare si cu organizarea de birouri electorale la toate nivelurile", mai spus sursele.Conform informatiilor furnizate de AEP, la urmatoarele alegeri, din 2012, vor putea sa depuna candidaturi fie Asociatiei Macedonenilor din Romania, inscrisa in Consiliul Minoritatilor Nationale, fie o alta organizatie a macedonenilor, care sa fie declarata de utilitate publica si care ar prezenta un numar de semnaturi ale sustinatorilor egal cu 15 la suta din numarul macedonenilor declarati la ultimul recensamant.Deputatul Liana Dumitrescu a incetat din viata, joi dimineata, la Spitalul de Urgenta "Elias" din Bucuresti. Pacienta, in varsta de doar 38 de ani, a facut stop cardiac dupa mai bine de o saptamana petrecuta in spital. Potrivit managerulului Spitalului Elias, deputatul suferea de o boala cerebrala rara, cu evolutie fulminanta sub tratament.
Data publicării: 28 Ian 2011 - 06:26

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=37382&titlu=Situatie_fara_precedent_in_Parlament__dupa_decesul_Lianei_Dumitrescu__Locul_ar_putea_ramane_vacant_