Mircea Basescu: Traian m-a sunat sa ma intrebe ce face fiica mea in firma lui Mironescu [1]

PE ACEEASI TEMA VEZI AICI lista celor 29 de arestati din lotul Constanta si de ce sunt acuzati Organigrama mafiei din Portul Constanta Traseul banilor prin portul Constanta Mircea Basescu a declarat ca a fost sunat de Traian Basescu, acesta intrebandu-l despre implicarea fiicei sale, Raluca, intr-o firma cu fostul secretar general al MAI Laurentiu Mironescu, arestat in dosarul privind coruptia din Portul Constanta

."Normal ca fratele meu m-a intrebat ce face nepoata lui. Ce-i asa mare stire de presa? Nu era normal sa ma intrebe ce face nepoata mea, in ce firma este ea cu Mironescu? Atunci nu stiam nici eu, dupa aia m-am lamurit si i-am explicat", a declarat Mircea Basescu pentru Mediafax.El a precizat ca fiica sa, Raluca, a intrat in SC Interprest Trading SRL, cu 3% din actiuni, in anul 2008, in momentul in care a terminat facultatea, dar firma respectiva aproape ca nu a functionat."A intrat in firma aia in 2008, cand Mironescu era deputat. Firma era mai de mult facuta. A intrat cu trei la suta, pe motiv ca stia engleza, stia turca, termina facultatea - ASE. Daca va uitati la Registrul Comertului - m-am interesat si eu - vedeti ca in 2008 firma asta a avut, daca nu ma insel, o cifra de afaceri de vreo 4.000 de lei. In 2009, a avut cifra de afaceri zero, iar in 2010 nici macar n-a depus bilantul. Nu stiu sigur, dar s-ar putea sa fi depus hartiile pentru suspendarea activitatii. In firma aia n-a facut nimic, nimic. Un om cu trei la suta intr-o firma nu face nimic", a declarat Mircea Basescu, adaugand ca fiica sa nu are nicio alta legatura cu acest caz.De asemenea, el a mai spus ca ii cunoaste personal pe Laurentiu Mironescu, Mircea Banias si Eugen Bogatu, dar ca nu a avut nici o firma cu vreunul dintre ei si niciun fel de relatii de afaceri.Intr-un interviu acordat ziarului "Ring", Mircea Basescu a explicat imprejurarile in care i-a cunoscut pe Laurentiu Mironescu si Mircea Banias."Ii cunosc foarte bine pe amandoi. Suntem comandanti. Cu domnul Mironescu am lucrat in aceeasi intreprindere, nu-i normal sa ne cunoastem? Apoi, cand eu lucram aici ca angajat al firmei «Plusfood», Mironescu a ajuns directorul portului. Pai cum sa nu cunosc directorul pe terenul caruia imi desfasor activitatea cu societatea?", a spus Mircea Basescu.Intrebat daca are o relatie de prietenie cu Mironescu, el spus ca nu poate spune acest lucru, precizand insa ca acesta a fost "de atatea ori" in biroul sau."Sunt totusi un agent economic destul de important in Portul Constanta Sud. Mai mult, tatal domnului Mironescu a fost unul dintre cei mai mari comandati pe care i-a avut flota romaneasca. Si daca imi amintesc bine, i-a fost comandant fratelui meu, cand a terminat Institutul de Marina. Traian a avut un deosebit respect pentru domnul comandant Tuchi Mironescu. M-a surprins cand am aflat de ce este acuzat fiul sau. Nu ma asteptam", a adaugat fratele sefului statului.Mircea Basescu a mai spus ca si pe Mircea Banias il cunoaste de foarte mult timp. "Dar vreau sa va spun ca in ceea ce il priveste pe Banias inca am mari rezerve ca ar fi implicat in asa ceva. Nu vreau sa se inteleaga ca am fost mai prieten cu unul sau cu altul, dar Banias mi se pare mai putin tentat sa se implice in chestii de genul acesta. Dar ceea ce va spun este o impresie pur personala, nu pot eu sa contest ce spun procurorii", a adaugat Mircea Basescu.Laurentiu Mironescu este asociat, in firma INTERPREST TRADING SRL, cu nepoata presedintelui Traian Basescu, Raluca Basescu, alaturi de alte trei persoane. Firma are ca obiect principal de activitate depozitarea.
Data publicării: 26 Mai 2011 - 07:03

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=38048&titlu=Mircea_Basescu__Traian_m_a_sunat_sa_ma_intrebe_ce_face_fiica_mea_in_firma_lui_Mironescu