Senatul amana discutarea situatiei CSM [1]

Conducerea Senatului a decis, in sedinta de luni, amanarea cu inca o saptamana a votului privind reprezentantii societatii civile in Consiliul Superior al Magistraturii, a anuntat vicepresedintele Ioan Chelaru, scrie Mediafax

."Prin consens, liderii grupurilor politice au stabilit sa amane pentru lunea viitoare discutarea si votarea tuturor aspectelor legate de CSM, inclusiv stabilirea prin vot a acelor reprezentanti ai societatii civile", a anuntat Chelaru. El a mai spus ca membrii Biroului Permanent al Senatului au fost informati despre aceasta decizie de liderii grupurilor parlamentare.Potrivit proiectului initial, pe ordinea de zi figurau alegerea unui reprezentant al societatii civile in Consiliul Superior al Magistraturii. In urma cu o saptamana, opozitia a incercat sa introduca pe ordinea de zi a Senatului alegerea membrilor societatii civile in Consiliul Superior al Magistraturii, propunerea liderului grupului PSD, Ilie Sarbu, neintrunind numarul necesar de voturi. PNL si PSD o sustin in CSM pe Corina Dumitrescu, sotia deputatului PSD Cristian Dumitrescu. Celalalt reprezentant al societatii civile ar urma sa fie, potrivit unor reguli neoficiale, agreat de partidele guvernamentale, dupa ce candidatura lui Victor Alistar a fost invalidata de o decizie a Curtii Constitutionale, prin care se oficializa hotararea de incompatibilitate a Agentiei Nationale de Integritate. CC a decis ca este neconstitutionala hotararea Senatului privind validarea reprezentantilor societatii civile in CSM, deoarece a fost data fara verificarea prealabila a indeplinirii conditiilor legale, in special a celor legate de interdictii si incompatibilitati in ceea ce-l priveste pe Victor Alistar. In decembrie 2010, Senatul decisese numirea Corinei Dumitrescu si a lui Victor Alistar ca reprezentanti ai societatii civile in CSM, pentru un mandat de sase ani. Aceasta hotarare a fost contestata la CC de catre senatorii PDL. In urma deciziei Curtii Constitutionale, data cu cinci voturi "pentru" si patru "impotriva", Victor Alistar, liderul Transparency International, ca si judecatorii Lidia Barbulescu si Dan Lupascu, precum si procurorul Dan Chiujdea au parasit CSM.Senatul i-a validat, in 14 februarie, pe cei opt membri ai CSM a caror candidatura a fost considerata legala in urma deciziei Curtii Constitutionale, senatorii adoptand o noua hotarare, conforma deciziei instantei constitutionale.Potrivit hotararii, au fost validati ca membri in CSM Mircea Bucurel Aron, Alexandru Serban, Horatius Dumbrava, Adrian Toni Neacsu, Marius Tudose Badea, Cristi Danilet, George Balan si Oana Schmidt Haineala.Raportul intermediar al Comisiei Europene privind Mecanismul de Cooperare si Verificare noteaza ca este important sa se asigure functionarea CSM pana la organizarea de noi alegeri, precizand ca invalidarea primelor alegeri poate asigura credibilitatea noului Consiliu.Comisia Europeana arata ca "alegerile pentru Consiliul Superior al Magistraturii au fost umbrite de contestarea in justitie a acestora si au dus la anularea de catre Curtea Constitutionala a alegerilor privind patru membri ai CSM".
Data publicării: 31 Mai 2011 - 05:54

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=38069&titlu=Senatul_amana_discutarea_situatiei_CSM