Marian Preda, seful comisiei prezidentiale pentru riscuri sociale, vehiculat pentru Munca [1]

Numele presedintelui Comisiei prezidentiale pentru analiza riscurilor sociale si demografice din Romania, Marian Preda, este vehiculat în PDL pentru Ministerul Muncii, au declarat, pentru Mediafax, surse din partid

.

Numele presedintelui Comisiei prezidentiale pentru analiza riscurilor sociale si demografice din Romania, Marian Preda, este vehiculat în PDL pentru Ministerul Muncii, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse din partid.

Alte nume vehiculate în mod traditional pentru portofoliul Muncii sunt Sulfina Barbu, Claudia Boghicevici si Raluca Turcan.

Conform surselor citate, a fost discutata în partid si varianta unui tehnocrat la Ministerul Muncii.

De altfel, presedintele Traian Basescu a avut o discutie cu premierul Emil Boc pe tema nominalizarii la Munca, seful statului anuntand deja ca cel mai tarziu vineri ministerul va avea titular.

Totodata, prim-vicepresedintele PDL Gheorghe Flutur a declarat, miercuri, ca pana vineri va fi numit noul ministru al Muncii, aratand ca acesta va fi un ministru cu orientare de dreapta care face politica PDL si va pune în aplicare reformele din acest domeniu.

Marian Preda este nascut la Dabuleni, judetul Dolj, în 9 mai 1963. Este doctor în sociologie, dar a absolvit si Universitatea Politehnica Bucuresti, ca inginer mecanic.

Preda este decanul Facultatii de Sociologie si Asistenta Sociala din Universitatea Bucuresti.

Ioan Nelu Botis a anuntat, în 20 aprilie, ca a demisionat din functia de ministru al Muncii, în contextul scandalului legat de angajarea sotiei sale într-un proiect european.

Intermatul la Ministerul Muncii a fost preluat în 22 aprilie de premierul Emil Boc.

Presedintele Traian Basescu a declarat, în 28 aprilie, la TVR 1, ca, daca premierul i-ar fi propus un ministru "convenabil" pentru portofoliul Muncii, ar fi emis decretul de numire imediat.

Departamentul Politic, politic@mediafax.ro

Data publicării: 03 Iun 2011 - 05:59

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=38092&titlu=Marian_Preda__seful_comisiei_prezidentiale_pentru_riscuri_sociale__vehiculat_pentru_Munca