Un senator PDL devine guvernator al Clubului Rotary Romania [1]

Senatorul PDL Ioan Sbarciu, fost rector al Universitatii de Arta si Design din Cluj-Napoca, este noul guvernator al Clubului Rotary Romania si Republica Moldova

. El va conduce organiza?ia pentru perioada iulie 2011 - iulie 2012, si a preluat, sambata, mandatul de la predecesorul sau, Corneliu Dinca, potrivit Agerpres. Ceremonia de transfer a mandatului de guvernator s-a desfa?urat la Cluj-Napoca, evenimentul marcand "inceputul noului an rotarian, ale carui teme pun un accent deosebit pe valorile familiei, pe ideea de continuitate si pe schimbarea in bine a comunitatii", se arata intr-un comunicat citat de Agerpres. "Prof. univ. dr. Ioan Sbarciu isi propune in acest mandat ca principiile si scopurile Clubului Rotary sa fie respectate, iar programele desfasurate sa contribuie in mod esential la slujirea comunitatii. Strategia adoptata de guvernatorul 2011-2012 se axeaza pe trei directii majore: sustinerea si consolidarea cluburilor, concentrarea si sporirea asistentei umanitare, imbunatatirea imaginii publice si a recunoasterii. Se va acorda in acest an un interes sporit promovarii culturii la nivel de district si cluburi, promovarii proiectelor legate de ecologie si promovarii proiectelor focusate pe noile generatii", se spune in comunicat. Rotary International este o organizatie mondiala care cuprinde 1,3 milioane de membri provenind din diferite medii profesionale, uniti pentru a oferi asistenta si voluntariat in sprijinul comunitatii. La nivel international exista peste 34.000 de cluburi, in peste 200 de tari si arii geografice. Cluburile sunt apolitice si deschise tuturor culturilor, raselor, etniilor si confesiunilor religioase.
Data publicării: 11 Iul 2011 - 05:25

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=38267&titlu=Un_senator_PDL_devine_guvernator_al_Clubului_Rotary_Romania