Concluzie aberanta a IGPR [1]

Fratele primarului general al Capitalei, Marian Videanu, a fost impuscat de un paznic de vanatoare de la Asociatia Vanatorilor si Pescarilor Sportivi Lunca Bucuresti, sustine Inspectoratul General al Politiei Romane.

Institutia amintita a anuntat ieri ca Marian Videanu a fost ranit prin impuscare de catre Marin Grigore, paznic de vanatoare la Asociatia Vanatorilor si Pescarilor Sportivi Lunca Bucuresti. IGPR precizeaza, citat de Mediafax, ca Marian Videanu a fost accidentat in jurul orei 11.30, in momentul in care a intrat in padure, pentru a-si satisface necesitatile fiziologice. In acest moment, Marin Grigore a tras focuri de arma dupa animale daunatoare, necunoscand pozitia lui Videanu. Astfel, doua alice l-au ranit pe Marian Videanu la nivelul scalpului parietal dreapta si hemitoracelui drept, a adaugat sursa citata. Potrivit IGPR, punctul unde a avut loc incidentul este situat la sase kilometri de kilometrul 49 si opt de kilometrul 44 al autostrazii Bucuresti-Pitesti. IGPR mai arata ca Marian Videanu si Alexandru Boroi sustin ca nu au relatat de la inceput imprejurarile producerii accidentului, considerand ca Marin Grigore, care le este prieten, ar fi putut avea ,,probleme". In cazul lui Marin Grigore se fac acte premergatoare pentru nerespectarea regimului armelor si munitiilor si vatamare corporala din culpa, urmand ca, dupa elucidarea tuturor aspectelor legate de comiterea faptei, procurorul desemnat sa dispuna solutia legala, a mai spus sursa citata. Oficiali ai Asociatiei Generale de Vanatoare si Pescuit Sportiv contesta concluziile IGPR sustinand ca lucrurile s-au petrecut cu totul altfel.
Publicat de : L.I.
Data publicării: 05 Mai 2005 - 09:29

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=3828&titlu=Concluzie_aberanta_a_IGPR