Forta OTV: un stripper, un marinar de Dunare si un tanar bucuros ca de acum va avea succes la fete. Cine sunt primarii lui Dan Diaconescu [1]

Un fost liberal care abia a implinit 23 de ani, un afacerist care a facut striptease si un marinar de Dunare sunt cativa dintre noii primari ai lui Dan Diaconescu

. Ce reprezinta a treia forta politica a Romaniei?Nicolae Barbu, noul primar din Giurgiu, a devenit mai intai cunoscut la nivel national dupa ce un tabloid a publicat mai multe poze in care acesta facea striptease. Candidatul sustinut de Partidului Poporului nu a negat incidentul, ci a afirmat ca a fost tradat de un angajat de la firma sa, care in campania electorala a trecut de partea adversarilor politici. "Nicolae Barbu a admis ca respectivul eveniment s-a petrecut, dar a povestit ca fotografiile au fost facute in timpul unui eveniment privat, la sfarsitul anului 2005, in camera unei pensiuni din Bran, iar de fata era si sotia", astfel descria o publicatie locala incidentul care-l avea ca punct central pe politicianul giurgiuvean. "Nu au avut cu ce altceva sa ma atace. Eu sunt un familist convins, nu am facut afaceri cu statul, nu m-au putut ingenunchea", ne-a declarat si noua, din postura de primar al Giurgiului, Nicolae Barbu.Acesta a castigat alegerile cu un scor remarcabil  - 62,8% din voturi. Dar acum se confrunta cu o noua problema. Nicolae Barbu a candidat ca independent sustinut de PP-DD.  Iar acum, el este revendicat atat de acest partid, care se lauda cu victoria lui, cat si de PSD. Unul dintre liderii social-democrati, Liviu Dragnea, a afirmat ca noul primar din Giurgiu a plecat din Partidul Social Democrat si se va intoarce acum tot acolo. Aflat pe val, Nicolae Barbu sustine ca deocamdata refuza. "Am candidat independent si voi ramane asa. Nu neg ca PP-DD m-a sustinut, dar e la fel de adevarat ca m-au sustinut si membri ai PSD din Giurgiu, chiar si o aripa din interiorul PNL local", ne-a raspuns Nicolae Barbu.Alegeri castigate cu vin?PP-DD a obtinut un scor bun in alegerile locale de anul acesta, 8,4%, care-l plaseaza pe locul al treilea in viata politica romaneasca, dupa USL si PDL. Toate  cele 29 de mandate pe care le-a castigat sunt in mediul rural, mai putin cel din Giurgiu. Dar formatiunea lui Dan Diaconescu a capatat mai multe locuri de consilieri locali si consilieri judeteni, insa nu a obtinut nici un scaun de presedinte de Consiliu Judetean.Printre localitatile cu rezonanta, unde PP-DD a avut un rezultat bun in alegeri, se numara comunele Cotnari, din Iasi, si Deveselu, din Olt.In prima, Vasile Baianu - noul primar - a fost acuzat de presa locala ca si-ar fi mituit alegatorii cu exact produsul care a adus faima localitatii. "OTV-ul a pus stapanire pe comuna dupa ce candidatul Combinatului de la Cotnari i-a convins masiv pe localnici sa-l voteze impartind in comuna sute de litri de vin", afirma un ziar local. Din pacate, acesta nu a putut fi contactat pana la inchiderea editiei.  Seful sau de la judet, Vlad Hogea, exclude insa o astfel de posibilitate. "Nu am auzit de asa ceva, dar acolo oamenii au vin in curte, nu cred ca ar fi avut rost sa-i mituiasca tot cu vin. Exclus", a mentionat presedintele PP-DD Iasi.Radu Mazare din DeveseluNoul primar din Deveselu, este capitan secund pe nava condusa de tatal sau, "Steaua Deltei", potrivit Hotnews. Ion Aliman este ofiter de marina de 30 de ani, iar in ultimii 20 de ani activeaza pe Dunare.Acesta a declarat dupa terminarea alegerilor ca va renunta la cariera sa de marinar pentru politica. \'Dau marina pe primarie, pentru ca vreau sa raman acasa. Voi fi un Radu Mazare al comunei, ma refer la modul cum se comporta acesta, degajat, aproape de oameni si fara sa raspunda comenzilor politice", a mentionat noul primar din Deveselu.Cel mai amuzant nou demnitar al Partidului Poporului este primarul din Caianu Mic, judetul Bistrita, care este si cel mai tanar edil din Romania, pentru ca are doar 23 de ani. Pana anul trecut, Dumitru Stir a fost inscris in PNL, dar a decis pana la urma ca se simte mai bine cu Dan Diaconescu, conform Mediafax."Nu sunt casatorit. Probabil ca acum am devenit o partida buna pentru fete. M-au votat peste o mie de oameni si majoritatea au fost tineri. Am cont pe un site de socializare si acolo am peste o mie de prieteni, mi-am facut site, am interactionat cu tinerii. Am creat si evenimente pentru ei. Probabil ca le-a placut acest lucru si au hotarat sa-mi dea o sansa", a explicat Dumitru Stir, care au fost ingredientele secrete ale campaniei sale.PP-DD, partidul dezamagitilorSociologul Mircea Kivu crede ca scorul spectaculos pe care l-a obtinut PP-DD la alegerile de anul acesta vine ca un raspuns de lehamite a romanilor fata de politicienii actuali. "Rezultatul nu e tocmai neasteptat, sondajele au anuntat asta. Ascensiunea PP-DD s-a produs pe fondul unei dezamagiri produse din toate partile spectrului politic. O parte din cei dezamagiti vad o salvare in solutiile miraculoase ale acestui partid. Chiar daca miracolele nu au baza reala", a precizat Mircea Kivu. Acesta a mentionat ca e greu de prezis daca partidul lui Dan Diaconescu va creste politic si mai mult.  "Au mai fost formatiuni care au avut scoruri considerabile la alegerile locale, precum a fost Alianta pentru Romania, condus de Melescanu, care la scrutinul parlamentar a obtinut un rezultat foarte slab", este opinia sociologului.
Data publicării: 13 Iun 2012 - 05:47