Cum s-a votat in judetul Brasov [1]
Rezultatele finale la alegerilor locale din 10 iunie, comunicate de Biroul Electoral Judetean Brasov
Conform datele finale de la scrutinul din 10 iunie 2012, Aristotel Cancescu a obtinut detasat un nou mandat de presedinte al Consiliului Judetean Brasov, cu 125
.917 voturi (47,15%), dintr-un total de 267.028 de voturi valabil exprimate. Principalul sau contracandidat, Nicolae Țucunel, a fost lasat mult in urma, cu 49.977 de voturi, obtinand un procent 28,43%.
Pe locul trei in cursa pentru obtinerea functiei de presedinte al Consiliului Judetean Brasov s-a clasat Ionel Fliundra, cu 19.461 de voturi (7,28%), urmat de Atilla Kovacs, din partea UDMR, cu 15.309 voturi (5,73%).
Distributia voturilor pentru Consiliul Judetean
Pentru Consiliul Judetean, din totalul de 265.558 voturi valabil exprimate, USL a obtinut 44,89% (119.215 voturi) si va avea 17 mandate de consilieri judeteni. Pe urmatoarele pozitii se claseaza PDL cu un procent de 27,95% (74.247 voturi), cu 11 mandate, PP-DD - 6,35% (16.888 voturi), cu doua mandate, UDMR - 6,32% (16.809 voturi), cu doua mandate si FDGR - 5,03% (13.377 voturi) si va avea tot doua mandate in acest for.
Distributia voturilor
pentru primari
Pentru primariile din judet, dupa validarea celor 276.251 voturi valabil exprimate, PDL a obtinut 18 primarii cu 92.562 voturi, PNL - 11 primarii, cu 19.292 voturi, PSD - 10 primarii, cu 35.083 voturi, ACD - 9 primarii, cu 20.132 voturi, USL - 5 primarii, cu 57.183 voturi, UDMR - 4 primarii, cu 10.172 voturi si UNPR - o primarie.
Distributia voturilor
pentru consiliile locale
In ceea ce priveste Consiliile locale, PDL are 26,45% din voturi (71.457 voturi), USL - 21,86% (52.053 voturi), PSD - 11,31% (30.553 voturi), PNL - 6,87% (18.559 voturi), ACD - 6,03% (16.299 voturi), PP-DD - 5,47% (14.789 voturi), UDMR - 5,36% (14.480 voturi), FDGR - 3,87% (10.460 voturi) si PC - 1,84% (4.973 voturi).
Viitoarea componenta a Consiliului Judetean Brasov
(* Mandate provizorii in functie de ordinea de pe listele depuse pentru candidatura)
Presedinte (cu drept de vot)
Aristotel Cancescu PNL
1. Chiriac Viorel PSD
2. Grapa Sebastian PNL
3. Ochi Ioan PSD
4. Pascu Mihai Lucian PC
5. Popa Mihai Valentin PSD
6. Soneriu Valentin Olimpiu PNL
7. Dunca Marius Alexandru PSD
8. Cornea Gheorghe Claudiu PNL
9. Coman Claudiu PNL
10. Caju Mariana PNL
11. Enache Paul PSD
12. Matei Gavril PNL
13. Manea Ion PSD
14. Ungureanu Vasile PNL
15. Craciun Dragos Romulus PNL
16. Sandru Razvan Ovidiu PNL
17. Zavarache Constantin PSD
18. Vestea Mihail PDL
19. Gabor Alexandru - Adrian PDL
20. Szakal Andras Zsolt PDL
21. Mares Ioan PDL
22. Olteanu Luminita Nicoleta PDL
23. Crizbasan Emanoil - Dorin PDL
24. Paler Ioan Miron PDL
25. Danu Aurelian - Leonard PDL
26. Braga Horatiu - Florentin PDL
27. Sarafinceanu Buibas Ghe. PDL
28. Noaghea Nelu - Petre PDL
29. Fliundra Ionel PP-DD
30. Huntai Ioan PP-DD
31. Attila Kovacs UDMR
32. Carol Ambrus UDMR
33. Wittstock Eberhard Wolfg. FDGR
34. Dieter-Walter Drotleff FDGR
Publicat de
:
---
Data publicării: 14 Iun 2012 - 08:25
| |
|