Primarul Craiovei, Olguta Vasilescu, a insotit galeria Universitatii la Curtea de Apel Bucuresti [1]

Universitatea Craiova cere in instanta anularea deciziei prin care echipa a fost dezafilitata de la Federatia Romana de Fotbal

. Suporterii echipei s-au imbulzit la iesirea din sala de judecata. Fanii au venit in numar mare condusi de noul primar al oltenilor cu speranta ca poate ii indupleca pe judecatori sa le dea dreptate.

Suporterii Craiovei au dat tribunele stadionului pe sala de judecata de la Curtea de Apel Bucuresti. Sustinuti de primarul orasului, Lia Olguta Vasilescu, fanii au venit in speranta ca vor convinge instanta sa reprimeasca echipa lor in campionat.Imbracata cu tricoul cu numarul 1 al echipei, Olguta Vasilescu a declarat ca va face din Universitatea Craiova o prioritate a mandatului sau."Ne intereseaza sa aducem echipa inapoi, orasul o iubeste, este brandul nostru, toti craiovenii suntem de mici suporteri ai Universitatii Craiova. Eu nu am profitat de imaginea Universitatii in campania electorala, sunt femeie si nu mi s-a parut ca sunt credibila, insa de acum ma voi bate cot la cot cu suporterii", a declarat Olguta Vasilescu, primarul Craiovei.Magistratii au ajuns la finalul procesului in care clubul din Banie a cerut anularea hotararii FRF de excludere din campionat. Decizia federatiei a fost luata dupa ce patronul clubului, Adrian Mititelu, ar fi dat in judecata federatia pentru un alt conflict. Din cauza acestei dezafilieri, Mircea Sandu, Mitica Dragomir si ceilalti 10 membri ai comitetului executiv ai FRF sunt cercetati de Directia Nationala Anticoruptie pentru abuz in serviciu. In prezent, sedinta a fost suspendata. Curtea de Apel trebuie sa se hotarasca daca de acest se va ocupa caz acelasi judecator ca si pana acum sau daca va fi numit un alt magistrat.

Data publicării: 19 Iun 2012 - 05:25

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=39538&titlu=Primarul_Craiovei__Olguta_Vasilescu__a_insotit_galeria_Universitatii_la_Curtea_de_Apel_Bucuresti