Robert Negoita, smecherii pe banii locuitorilor sectorului 3 [1]

Autor: Adelina Ionicel

Comunele Glina si Cernica, precum si orasele Pantelimon si Popesti Leordeni,  adica exact zonele in care Robert Negoita a cladit frumoase cartiere rezidentiale, vor beneficia de servicii de utilitati publice realizate din fondurile Primariei Sectorului 3

.

Robert Negoita ii ignora pe cetatenii din sectorul 3

Ca edilului pesedist ii arde buza sa-si  ridice business-ul, o demonstreaza graba cu care a trecut hotararea prin consiliul local.

Primarul spera sa-si vanda mai bine apartamentele, dupa ce va aduce transportul public in zona in care si-a construit cartierele rezidentiale

Intitulat pompos ? ?Proiect de hotarare privind infiintarea Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara ?Bucuresti 2020? impreuna cu unitatile administrative-teritoriale limitrofe, respectiv orasul Pantelimon, orasul Popesti-Leordeni, comunele Glina si Cernica, pentru furnizarea in comun a serviciilor de utilitati publice? ? actul administrativ nu  serveste interesele locuitorilor sectorului 3.  Pe care Robert Negoita nici nu s-a sinchisit sa-i consulte, asa cum a facut si in alte situatii.

Prefectura a intrat pe fir

Abuzurile primarului au starnit indignarea consilierilor PDL, acestia cautand dreptatea la Prefectura Municipiului Bucuresti. ?Am solicitat Prefecturii sa atace in contencios atat hotararea privind  Asociatia de Dezvoltare Intercomunitara ?Bucuresti 2020?, cat si pe cea referitoare la amplasarea chioscurilor si tarabelor in parcuri si intersectii. Am explicat ca in ambele cazuri nu s-a respectat Legea transparentei decizionale?, a declarat consilierul local Inocentiu Voinea (PDL). In opinia democrat-liberalului, cetatenii sectorului 3 ar trebui consultati cand vine vorba de decizii care ii afecteaza direct. ?De ce atata graba? Proiectul este intitulat ?Bucuresti 2020?. O luna de zile putea fi suspus dezbaterii publice, asa cum cere legea. Inteleg avantajele pe care le vor avea locuitorii din Glina, Popesti-Leordeni, dar nu vad cu ce-i ajuta pe cetatenii din sectorul 3. Vor ajunge mai repede sa aprinda lumanari la Manastirea Cernica sau sa culeaga ghiocei de la Pustnicu??, a mai afirmat Inocentiu Voinea, precizand ca principalul beneficiar este, fara indoiala, chiar primarul Negoita, care va putea in felul acesta sa-si vanda mai bine apartamentele pe care le detine in aceste zone.

Data publicării: 13 Feb 2013 - 06:27

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=40556&titlu=Robert_Negoita__smecherii_pe_banii_locuitorilor_sectorului_3