Consiliul Judetean, dispus sa preia 51% din FC Farul daca fostul proprietar renunta la o datorie: Domnul Bosanceanu are de primit 10 milioane de euro [1]

Presedintele Consiliului Judetean Constanta, Nicusor Constantinescu, sustine ca institutia pe care o conduce va deveni actionar majoritar la FC Farul doar daca fostul patron al echipei, Gheorghe Bosanceanu, renunta la datoria de 10 milioane de euro pe care o are de incasat de la club

"Fostul proprietar al clubului Farul, domnul Bosanceanu, are o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de 10 milioane de euro impotriva clubului Farul

. Nu stiu cum s-a facut aceasta datorie, daca este in regula, daca nu este in regula, este o hotarare definitiva si irevocabila. Are si o hotarare definitiva de executare silita, a si executat silit niste sume pe niste fotbalisti care s-au transferat. Acum este suspendata aceasta hotarare pentru ca clubul este in reorganizare judiciara", a declarat miercuri, Nicusor Constantinescu, la finalul sedintei Consiliului Judetean.

El a precizat ca CJC nu poate deveni actionar majoritar daca nu se rezolva cu aceasta datorie pentru ca nu se pot plati din bani publici sumele restante facute inaintea intrarii Consiliului Judetean la club.

"Am negociat cu actualii proprietari si am obtinut un drept de 51 la suta al Consiliului Judetean Constanta cu obligatia ca domnul Bosanceanu sa nu mai revendice si sa sisteze, printr-un act la notariat, solicitarea de 10 milioane de euro impotriva clubului, pentru ca noi, Consiliul Judetean Constanta, nu putem sa folosim banii publici pentru a plati datorii facute anterior intrarii noastre in acest club. Problema e simpla, daca domnul Bosanceanu, public, la notariat, renunta la aplicarea hotararii privind recuperarea celor 10 milioane de euro de la clubul Farul, atunci noi, Consiliul Judetean Constanta, suntem cu 51 la suta actionari in clubul respectiv si facem un proiect sa-l readucem unde a fost candva", a explicat Nicusor Constantinescu.

El a mai spus ca Gheorghe Bosanceanu ar fi de acord sa renunte, dar numai verbal, fara sa existe si un document scris in acest sens. "Domnul Bosanceanu refuza sa renunte in scris la aceasta executare silita si merge pe cuvant de onoare. Ori aici nu este vorba de cuvant de onoare, este vorba de banul public si de faptul ca trebuie documente scrise", a explicat presedintele Consiliului Judetean.

FC Farul evolueaza in Seria I a Ligii a II-a.

Data publicării: 08 Aug 2013 - 06:09