Traian Basescu, mesaj inaintea inceperii anului scolar: Nu putem vorbi de democratie consolidata fara educatie de calitate [1]

Presedintele Traian Basescu a transmis, duminica, un mesaj cu ocazia deschiderii noului an scolar, in care afirma ca nu se poate vorbi despre democratie consolidata fara educatie de calitate

. "Stimati profesori, dragi elevi, la inceputul anului scolar 2013 - 2014 doresc sa va urez mult succes si sa-mi exprim speranta ca veti reusi sa va bucurati de fiecare zi de scoala. In mod special, le urez bun venit celor aproape 200.000 de elevi care incep clasa pregatitoare, precum si cadrelor didactice nou intrate in sistemul de invatamant", se arata in mesajul presedintelui Traian Basescu, publicat de Administratia prezidentiala. Seful statului sustine ca educatia nationala trebuie sa se inscrie in orizontul obiectivelor Europa 2020: sa fie centrata pe criteriul competitivitatii si al relevantei pe piata muncii, sa promoveze echitatea si coeziunea sociala, sa stimuleze creativitatea si spiritul intreprinzator. "Putem atinge toate aceste obiective daca urmam cu consecventa Pactul National pentru Educatie, precum si daca aplicam, fara intarziere, Legea educatiei. Nu putem vorbi despre democratie consolidata fara o educatie de calitate. Astazi traim intr-o societate globalizata, al carei principiu de armonizare este cel al unitatii in diversitate si al pluralismului de valori si optiuni", adauga presedintelui Basescu. Traian Basescu se declara convins ca Romania are un potential extraordinar de dezvoltare prin tineri, cea mai importanta resursa a tarii, si, de aceea, este o datorie fata de acestia de a le oferi un sistem care sa permita formarea lor in conformitate cu exigentele si aspiratiile pe care le are fiecare. "Am incredere in dumneavoastra, profesori si elevi, deopotriva, ca prin entuziasmul si perseverenta cu care va veti urma parcursul in cunoastere si formare profesionala, veti contribui la construirea unei societati puternice, capabila sa discearna calea propriului viitor, calea viitorului Romaniei. Va doresc mult succes in noul an scolar!", se incheie mesajul presedintelui Basescu. Anul scolar 2013 - 2014 incepe luni.
Data publicării: 16 Sep 2013 - 06:23