Fraudă cu polițe de asigurare, depistată de polițiștii bucureșteni [1]

Lucratori ai Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul Politiei Sectorului 3 au depistat si retinut un individ ce insela atat societatile de asigurari cat si pe clientii acestora.

Acesta, se prezenta drept administrator al unei societati comerciale, ocazie cu care, in perioada 17 – 21 decembrie 2004, a incheiat contracte de colaborare cu diferite societati de asigurari.

In virtutea acestor contracte, cel in cauza, identificat in persoana numitului P.M. DUMITRU, in virsta de 26 ani, din Bucuresti, sector 4, a ridicat de la aceste societati 4250 polite, cu o valoare totala de 3,5 miliarde lei.

500 dintre acestea, au fost valorificate de catre falsul administrator catre terte persoane, pentru care a incasat suma de 600.000.000 lei.

In prezent, cel in cauza este cercetat in stare de retinere, sub aspectul savarsirii infractiunii de inselaciune si fals in inscrisuri sub semnatura privata, iar prejudiciul cauzat a fost recuperat in proportie de aproximativ 80%.
Data publicării: 20 Ian 2005 - 14:40

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=423&titlu=Frauda_cu_polite_de_asigurare__depistata_de_politistii_bucuresteni