Rudel Obreja, ARESTAT PREVENTIV pentru 30 de zile [1]

UPDATE 15:30 - Judecatorii de la Tribunalul Bucuresti au decis de a-l trimite dupa gratii pentru 30 de zile pe fostul presedinte al Federatiei Romane de Box, Rudel Obreja

. Acesta este acuzat de mai multe infractiuni de spalare de bani si evaziune fiscala in dosarul "Gala Bute". .................................................Tribunalul Bucuresti judeca azi cererea DNA de arestare preventiva a fostului presedinte al Federatiei Romane de Box, Rudel Obreja, acuzat de mai multe infractiuni de spalare de bani si evaziune fiscala in dosarul "Gala Bute". In acelasi dosar, DNA a cerut Camerei Deputatilor incuviintarea pentru urmarirea penala, dar si arestarea preventiva a fostului ministru al Dezvoltarii Elena Udrea.Potrivit DNA, Rudel Obreja, la data faptelor reprezentant al SC Europlus Computers SRL si presedintele FRB, este acuzat de savarsirea a doua infractiuni de spalare de bani, doua infractiuni de evaziune fiscala si complicitate la evaziune fiscala.Cornel Resmerita, primarul municipiului Lupeni, este anchetat cu privire la infractiunea de abuz in serviciu cu obtinere de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altii; Stefan Lungu, la data faptelor consilier personal al ministrului Dezvoltarii Regionale si Turismului Udrea Elena, fost administrator al SC Last Time Studio SRL, cu privire la infractiunea de trafic de influenta; Gheorghe Nastasia, la data faptelor secretar general al Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului, cu privire la infractiunea de luare de mita; Miron Dorel Gardean, actionar majoritar si administrator al SC Termogaz Company SA, cu privire la infractiunile de cumparare de influenta si instigare la abuz in serviciu; Adrian Gardean, reprezentant al SC Termogaz Company SA, cu privire la infractiunea de cumparare de influenta, si Miron Lupulescu, director general al SC Termogaz Company SA, cu privire la infractiunile de cumparare de influenta, instigare la abuz in serviciu, spalare de bani si evaziune fiscala.In ordonanta de punere in miscare a actiunii penale intocmita de procurori, se arata ca, in cursul anului 2011, Nastasia, care era secretar general al MDRT, i-a solicitat lui Adrian Gardean, reprezentantul societatii Termogaz Company SA, aproximativ 10% din valoarea platilor incasate de aceasta societate, in schimbul promisiunii ca va facilita aprobarea finantarilor pentru lucrarile executate de societate in cadrul programului "Schi pentru Romania".Gheorghe Nastasia i-a indicat lui Adrian Gardean ca aceasta suma, de circa 3.000.000 lei, trebuie sa o plateasca societatii lui Rudel Obreja, Europlus Computers SRL, cu titlu de sponsorizare pentru Gala Bute.SC Termogaz Company SA a incheiat in perioada 2010-2011 mai multe contracte de achizitie publica finantate din fondurile MDRT prin programul "Schi in Romania", cele mai importante dintre acestea avand ca obiect amenajarea domeniilor schiabile din zonele turistice Gutaiul Doamnei si Straja, precum si a unei partii de teleschi in orasul Borsec.De asemenea, consilierul personal al ministrului Elena Udrea, Stefan Lungu, a primit, in cursul anului 2010, in doua transe, suma totala de 695.367,06 lei, de la inculpatii reprezentanti ai SC Termogaz Company SA Adrian Gardean, Miron Gardean si Miron Lupulescu, in schimbul promisiunii ca va determina functionarii din conducerea MDRT sa aprobe finantarea unor contracte de lucrari incheiate de societatea respectiva cu mai multe unitati administrativ teritoriale.Anchetatorii noteaza ca, pentru a ascunde natura acestor plati, au fost intocmite mai multe contracte fictive de achizitie.
Data publicării: 06 Feb 2015 - 05:48

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=44086&titlu=Rudel_Obreja__ARESTAT_PREVENTIV_pentru_30_de_zile