Senatul a validat doi membri titulari si doi supleanti pentru Consiliul National de Integritate [1]

Plenul Senatului i-a aprobat, de asemenea, pentru functia de membru supleant al CNI, pe Georgeta Gavrila (Agentia Nationala a Functionarilor Publici) si pe Ion Georgescu (Asociatia Oraselor din Romania)

.

Consiliul National de Integritate este un organism reprezentativ, aflat sub control parlamentar exercitat de Senat, cu activitate nepermanenta, care monitorizeaza activitatea Agentiei Nationale de Integritate.

Membrii Consiliului sunt desemnati dupa cum urmeaza: un membru desemnat de catre fiecare grup parlamentar din Senat, plus grupul minoritatilor nationale din Camera Deputatilor; un reprezentant al Ministerului Justitiei; un reprezentant al Ministerului Finantelor Publice; un reprezentant al Uniunii Nationale a Consiliilor Judetene din Romania, desemnat de adunarea generala, potrivit statutului; un reprezentant al Asociatiei Municipiilor din Romania, desemnat de adunarea generala, potrivit statutului; un reprezentant al Asociatiei Oraselor din Romania, desemnat de adunarea generala, potrivit statutului; un reprezentant al Asociatiei Comunelor din Romania, desemnat de adunarea generala, potrivit statutului; un reprezentant al inaltilor functionari publici si un reprezentant al functionarilor publici, desemnati de Agentia Nationala a Functionarilor Publici; un reprezentant desemnat de comun acord de asociatiile magistratilor, legal constituite; un reprezentant desemnat de organizatiile societatii civile legal constituite, cu activitate in domeniul drepturilor omului, juridic sau economico-financiar.

Data publicării: 13 Feb 2015 - 05:36

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=44481&titlu=Senatul_a_validat_doi_membri_titulari_si_doi_supleanti_pentru_Consiliul_National_de_Integritate