Cumnatul premierului Victor Ponta, arestat preventiv [1]

Cumnatul premierului Victor Ponta, Iulian Hertanu, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile

. Decizia nu este definitiva, ea poate fi contestata.

În acest dosar a mai fost arestat omul de afaceri Vladimir Ciorba, in timp ce fostul consilier judetean de Prahova Mihai Coman, retinut si el, va fi cercetat sub control judiciar.

Acestia sunt suspectati ca firmele lor au obtinut fraudulos contractul din fonduri europene pentru extinderea canalizarii din orasul Comarnic.

Iulian Cristian Hertanu, administrator al S.C. Grossmann Engineering Group S.R.L, este urmarit penal sub acuzatiile de constituire a unui grup infractional organizat, schimbarea nelegala a destinatiei fondurilor europene si evaziune fiscala. Mihail Marian Coman, administrator si asociat la S.C. Indserv SRL Ploiesti si S.C. Indserv Proiect SRL Ploiesti si consilier al directorului SC Hidro Prahova SA, precum si omul de afaceri Vladimir Razvan Ciorba, administrator si asociat la S.C. CVR Asfalt Construct Group SRL Dobroesti (Ilfov), S.C. CVR Activites Group SRL Bucuresti si S.C. Gefam Pro SRL Dobroesti sunt urmariti penal pentru aceleasi infractiuni.

Înalta Curte de Casatie si Justitie (ÎCCJ)a judecat miercuri cererea DNA de arestare preventiva pentru 30 de zile a lui Iulian Hertanu dupa ce, in noaptea de marti spre miercuri, a fost retinut de procurorii DNA Ploiesti pentru savarsirea infractiunilor de constituirea unui grup infractional organizat, schimbarea nelegala a destinatiei fondurilor europene si pentru evaziune fiscala.

De asemenea, deputatii Sebastian Ghita si Vlad Cosma, dar si seful CJ Prahova, Mircea Cosma, sunt cercetati sub control judiciar. Acestia sunt acuzati ca i-ar fi sprijinit pe cei patru sa obtina acest contract, punand presiune si exercitand amenintari asupra conducerii SC Hidro Prahova, firma Consiliului Judetean care derula proiectul european, pentru ca societatile respective sa primeasca contractul, sa obtina prelungiri ale termenelor prevazute in acesta si sa primeasca ilegal bani in timpul derularii proiectului.

Data publicării: 20 Feb 2015 - 05:27

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=44769&titlu=Cumnatul_premierului_Victor_Ponta__arestat_preventiv