Ale?ii vor sa mai scape de cazurile de incompatibilitate [1]

Ingrijora?i ca ar putea avea soarta lui Petre Roman, care ?i-a pierdut recent mandatul de deputat pe motiv de incompatibilitate, mai mul?i parlamentari de la putere ?i din opozi?ie au semnat un proiect de lege prin care vor sa impu?ineze cazurile de incompatibilitate din lege

.

Mai precis, cei 17 ini?iatori ar dori ca func?ia de parlamentar sa fie incompatibila cu cea de pre?edinte, vicepre?edinte, director, administrator sau membru al CA al societa?ilor comerciale doar daca activita?ile comerciale ale respectivelor firme \'rezulta din documentele ANAF\'. Interesant este ?i modul in care ale?ii i?i justifica propunerea legislativa: propria neglijen?a. \'Reglementarea propusa este motivata de necesitatea eliminarii multor procese care apar datorita unor neglijente, ceea ce duce inutil la consum de timp si de bani. Sunt foarte multe cazuri cand s-au infiintat societati comerciale care nu au functionat niciodata sau chiar s-a uitat de ele. Aceste situatii au fost constatate de ANI ?i, conform legislatiei actuale, sunt considerate ca stari de incompatibilitate\', se arata in expunerea de motive a proiectului de lege. Cu alte cuvinte, in loc sa-?i faca singuri cura?enie, inchizand firmele pe care le-au infiin?at ?i de care au \'uitat\', parlamentarii prefera sa modifice legisla?ia in vigoare ?i sa-i trimita pe inspectorii de integritate la ANAF.

Proiectul de lege este semnat de mai mul?i senatori ?i deputa?i PC ?i PSD (printre care Cristiana Anghel ?i Mircea Banias), dar ?i de senatorul PNL Dorin Paran.

Pe 9 februarie, Camera Deputa?ilor a luat act de incetarea mandatului lui Petre Roman, gasit de Agen?ia Na?ionala de Integritate, in martie 2014, ca fiind in incompatibilitate. Mai precis, ANI a constatat ca fostul premier era incompatibil de la ca?tigarea mandatului de deputat, deoarece de?inea ?i calitatea de persoana fizica autorizata. La momentul declararii incompatibilita?ii, Roman se apara spunand ca el nu a avut nici un fel de profit de pe urma calita?ii de PFA. \'Pe PFA-ul pe care il de?ineam, nu am avut nici un fel de opera?iuni cu venit cu vreo doi ani inainte de a participa la alegeri ?i, dupa aceea, nici atat\'. In cele din urma, fostul premier ?i-a pierdut mandatul pentru ca a contestat gre?it raportul ANI (la Tribunalul Bucure?ti in loc de Curtea de Apel), expirand astfel termenul legal in care putea sa atace decizia Agen?iei.

In martie 2014, ANI a declarat ca fiind in incompatibilitate 22 de deputa?i ?i 10 senatori, pentru ca au avut, simultan, calitatea de parlamentar ?i pe cea de administrator, cenzor, asociat sau membru in CA al unor firme, respectiv PFA.

Carti pentru copii cu pana la 60% reducere comenteaza /* (c)
Data publicării: 23 Feb 2015 - 05:41

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=44810&titlu=Ale?ii_vor_sa_mai_scape_de_cazurile_de_incompatibilitate