Parlamentarii vor sa fenteze ANI [1]

Autor: Simona Badulescu

Alesii vor sa scoata de sub lupa ANI societatile comerciale de care ?au uitat?

.

Parlamentarii vor sa-si scoata societatile comerciale inactive temporar de sub vizorul ANI

Conform legilor in vigoare, functia de deputat sau senator este incompatibila cu cea de presedinte, vicepresedinte, director, administrator, membru al CA in cadrul oricarei societati comerciale. Iar cum pe alesii patriei ii doare-n cot de legi, multi si-au pastrat cate o firma-doua la sertar, sa fie la o adica. Firme gasite insa de ANI, care pe loc a si aplicat legea obligandu-i pe parlamentarii in cauza sa renunte la mandat. Dornici sa scape de napasta, saisprezece alesi au initiat un proiect de modificare a legii in sensul confirmarii starii de incompatibilitate doar in cazul in care firmele in care sunt bagati si parlamentari ?desfasoara activitati comerciale conform documentelor ANAF?.

Seful ANI, Horia Georgescu a reusit sa bage spaima in alesii patriei

?Reglementarea propusa este motivata de necesitatea eliminarii multor procese care apar datorita unor neglijente, ceea ce duce inutil la consum de timp si de bani. Sunt foarte multe cazuri cand s-au infiintat societati comerciale care nu au functionat niciodata sau chiar s-a uitat (?!?) de ele?, pledeaza initiatorii proiectului. Iar ca nu cumva rauvoitorii sa-i acuze de urmarirea unor interese personale, autorii au adaugat ca s-au gandit doar la munca inutila depusa de instantele obligate sa solutioneze cazurile de incompatibilitate. ?Consideram ca modificarea propusa elimina multe procese birocratice care aduc deservicii statului de drept?, au conchis semnatarii proiectului menit, vezi Doamne, nu sa le salveze parlamentarilor mandatele, ci sa ?usureze? sarcina ANI si a Justitiei.

Data publicării: 23 Feb 2015 - 05:41

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=44811&titlu=Parlamentarii_vor_sa_fenteze_ANI