Perchezitii DNA la fratele lui Sebastian Ghita [1]

Procurorii DNA fac perchezitii, luni, la doua firme, dintre care una apartine fratelui deputatului Sebastian Ghita

.

Descinderile au loc intr-un dosar in care se fac cercetari in legatura cu o licitatie a Ministerului Educatiei din 2013, pentru proiectul "Internet in scoala ta", finantat integral din fonduri europene, valoarea proiectului fiind de 33 de milioane de euro.

"Procurori din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie, Sectia de combatere a coruptiei, efectueaza cercetari intr-o cauza penala ce vizeaza suspiciuni privind savarsirea unor infractiuni de coruptie, comise in anul 2013, in legatura cu licitatia organizata de Ministerul Educatiei Cercetarii Tineretului si Sportului pentru proiectul „Internet in scoala ta”, finantat integral din fonduri europene", arata DNA intr-un comunicat transmis luni dimineata.DNA mai precizeaza ca in acest sens sunt efectuate perchezitii domiciliare in 2 locatii situate in municipiul Bucuresti si in judetul Ilfov, reprezentand sediile unor societati comerciale.

Surse au declarat agentiilor Mediafax si Agerpres ca procurorii DNA fac perchezitii la sediile SC 2K Telecom SRL, care apartine lui Alexandru Ghita, lui Sebastian Ghita, si la SC Avitech Co. SRL, ambele din orasul Voluntari.

Premierul Victor Ponta i-a cerut in 2012 ministrului Comunicatiilor de la acea vreme, Dan Nica, ca din banii obtinuti la licitatia pentru licente 4G sa pregateasca finantarea proiectului care prevedea introducerea, din 2013, a unei retele gratuite de Internet wireless in toate scolile si institutiile publice.

Contractul pentru programul "Internet in scoala ta. Conectarea la internet broadband a unitatilor scolare din zona rurala si mic urbana" a fost semnat in 2 decembrie 2013, la Ministerul Educatiei, in prezenta premierului. „Am venit aici cu un scop foarte clar: sa mai vad o minune romaneasca. De sapte ani ne chinuim sa facem acest proiect, e corect, nu? Sigur, el a fost gandit in 2003, in 2007 a venit ideea sa se faca acest proiect din fonduri europene. Suntem in 2013. De anul trecut, de cand am preluat functia, am auzit si despre acest proiect ca despre unul din proiectele despre care toata lumea vorbeste si toata lumea spune ca nus eva face niciodata, motiv pentru care i-am spus in special domnului ministru Costoiu, sigur, si ministrului Educatiei, dar am dat sarcina ministrului delegat sa scoata acest proiect la lumina. Si am vrut astazi sa fiu prezent aici ca sa vad ca e semnat contractul si ca, intr-adevar, se apuca lumea de treaba”, spunea atunci Ponta.

Contractul, cu o valoare de 119.840.000 de lei, fara TVA, a avut o perioada de implementare de sase luni si una de mentenanta de cinci luni. Proiectul prevedea conectarea a 2.446 de scoli la internet.

Castigatorii contractului au fost Avitech co. SRL si Omnilogic SRL.

Contractul atribuit in noiembrie 2013 a avut, conform anuntului de atribuire publicat in Sistemul National de Achizitii Publice, o valoare de 119.840.458 de lei fara TVA din care o parte in valoare totala de 20.922.112 plus TVA putea fi subcontractata. Asocierea Omnilogic- Avitech Co. a declarat autoritatii contractante doar compania Romtelecom ca subcontractor pentru instalarea de echipamente de infrastructura, numele 2K Telecom nefiind mentionat in niciunul dintre documentele publice aferente achizitiei.

La sfarsitul lunii martie 2013, erau depuse oferte pentru acest program din partea consortiilor formate din Asesoft International si Orange Romania, respectiv Omnilogic, Avitech Co. si Romtelecom, noteaza Mediafax.

Data publicării: 24 Feb 2015 - 05:32

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=44870&titlu=Perchezitii_DNA_la_fratele_lui_Sebastian_Ghita