Transcarpat Sportours International SRL reclama "atitudinea superficiala" a Comisiei de control a SIE

Comisia de abuzuri a Camerei Deputatilor a primit o petitie din partea Transcarpat Sportours International SRL, societate comerciala ce desfasoara operatiuni cu armament, in care reclama o "atitudine superficiala" a Comisiei parlamentare de control a SIE, pe motiv ca nu a luat masuri fata de presupuse "actiuni ilegale" ale Serviciului, potrivit Mediafax

.
     Comisia de abuzuri a trimis aceasta petitie la Biroul Permanent al Camerei, care a decis ca Birourile Permanente sunt competente sa ia o hotarare in privinta acestui caz.
     Societatea Transcarpat Sportours International SRL reclama in petitie "maniera superficiala si dezinteresata in care Comisia SIE si-a exercitat atributiile ce ii revin", Comisia SIE neluand masuri fata de o reclamatie facuta de societate impotriva unor "actiuni abuzive si nelegale ale unor angajati ai SIE, prin care au fost prejudiciate interesele comerciale ale firmei".
     Societatea a mentionat ca SIE i-a ingradit drepturile de participare la proceduri de achizitie publica organizate de Serviciul de Informatii Externe din 2009 si pana in prezent, iar Comisia SIE "a refuzat tacit sa-si exercite atributiunile de control" si nu a luat nicio masura.
     In plangerea societatii se mai arata ca asteapta raspuns, in caz contrar va continua demersurile de restabilire a legalitatii pe toate caile legale, inclusiv punand in discutie publica eficienta Comisei SIE si va sesiza forurile europene competente.
     In 2013, Consiliul Concurentei a sanctionat companiile Transcarpat Sportours International Romania, J.P. Sauer & Sohn Germania, San Swiss Arms Elvetia si Brugger & Thomet Elvetia cu o amenda totala de circa 2,8 milioane euro, pentru trucarea unor licitatii organizate de Ministerul Apararii Nationale (MApN). Sanctiunile au fost aplicate in cadrul investigatiei, declansate din oficiu, privind practica concertata a companiilor de a truca licitatiile pentru achizitia produselor din gama «armament de infanterie» si «aparatura optica» aferenta, in perioada 2005-2007.
     Transcarpat Sportours International, din Romania, a fost sanctionata cu 142.167 lei (32.020 euro), J.P. Sauer & Sohn GmbH, din Germania, cu 7.063.650 lei (1.590.912 euro), San Swiss Arms AG, din Elvetia, cu 2.860.900 lei (644.347 euro) si Brugger & Thomet AG, din Elvetia, cu 2.420.300 lei (545.113 euro).
Data publicării: 08 Apr 2015 - 05:40

Link știre