DNA cere arestarea preventiva a deputatului PSD Ion Ochi [1]

DNA cere arestarea preventiva a deputatului PSD Ion OchiDirectia Natio­na­la Anticoruptie a cerut Camerei Deputatilor încuviintarea retinerii si arestarii preventive a deputatului PSD Ion Ochi

. Deputatul PSD este acuzat de luare de mita si abuz în serviciu în perioada în care a fost vicepresedinte al Consiliului Judetean Brasov, în 2011.De asemenea, Ion Ochi este suspectat si de aprobare de contracte cu dedicatie, noteaza B1.ro.Mai exact, este vorba de o societate pe care deputatul a ajutat-o sa câstige un contract cu statul pentru reabilitare de drumuri.Procurorii estimeaza ca firma respectiva a obtinut foloase necuvenite de 2 mili­oane de lei, aceasta fiind si suma cu care ar fi fost prejudiciat CJ Brasov.În comunicatul DNA se mai arata ca deputatul PSD  "a pretins omului de afaceri ca materialele necesare (agregate mi­ne­rale) sa fie achizitionate de la firma pe care o administra în fapt, lucru care s-a si întâmplat ulterior. Mai mult, platile catre aceasta firma, totalizând 490.000 lei, au fost facute doar dupa ce societatea inculpatului Nica Cristian Dorin a primit banii de la CJ Brasov".
Data publicării: 22 Apr 2015 - 05:29

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=46225&titlu=DNA_cere_arestarea_preventiva_a_deputatului_PSD_Ion_Ochi