Politicienii ieseni si-au dat cu stangu-n dreptul pe terenul de fotbal [1]

Membrii partidului de centru-dreapta (PNL) au jucat stangaci cartea atacului * Deputatul Petrica Movila a donat bani la bustul gol * Scorul de 6-2 dintre Opozitie si Putere nu va fi atacat in... contencios administrativ

Ieri, balonul rotund a fost fugarit, vreme de 40 de minute, de membrii Opozitiei si Puterii de la Iasi, sortati in echipa alb-albastrilor (exclusiv slujbasi ai Primariei) si portocaliu-fistichiilor (parlamentari, secretari de stat si salariati ai Prefecturii). Adidasi, bascheti si pantofi cu talpa groasa au topait si franat spectaculos, cu scartait prelung, pe pardoseala Salii Polivalente, intr-un meci care a avut drept miza colectarea de fonduri pentru victimele devastatorului tsunami din Asia. Primarul Gheorghe Nichita (purtand tricoul cu nr. 10, completat, in pauze, de un bluzon rosu cu Besiktas) a fost capitanul slujbasilor din Palatul Roznovanu. Printre acestia: viceprimarul Costel Adascalitei, purtatorul de cuvant Andrei Trofor (portar), Toni Helesteanu (jurist, arbitru international, angajat pe post de atacant), Cosmin Coman (city manager, plasat in defensiva) si consilieri municipali. Portocaliii - purtand pantaloni lungi sau scurti, unii nedespartiti pe teren de ochelari si ceasuri de mana - si-au lasat poarta aparata de un deputat... PSD (Traian Dobre), un transfer-bomba din tabara Opozitiei in cea a Puterii. Senatorul Radu Terinte, deputatii Relu Fenechiu, Petrica Movila, Gheorghe Craciunescu si Cristian Adomnitei, secretarul de stat Tudor Chiuaru, prefectul Radu Prisacaru si subprefectul Florin Ungureanu s-au straduit sa prinda mingea numai dupa ce cateva majorete si-au scuturat zgomotos pampoanele. In primele minute de joc, membrii partidului de centru-dreapta (PNL) au jucat stangaci in atac, deputatul Fenechiu reusind sa smulga primele aplauze ale asistentei dupa primul sut pe poarta, ratat insa. Deputatul Movila a maturat frenetic pardoseala, indecis unde sa joace: in atac sau in aparare. A ales sa degajeze la... mica distanta. Mingea, repusa de arbitru in teren dupa ce viceprimarul Adascalitei a sutat intr-un neon din plafonul salii, a fost preluata de deputatul Adomnitei, care, cu subtilitati tehnice, a incercat sa surprinda portarul Trofor, cu priza la minge. Desi alb-albastrii au interceptat adesea mingile imprecise ale portocaliilor si au facut presing, primarul Nichita nu s-a sfiit sa isi admonesteze pe multe octave coechipierii, pentru a smulge aplauzele subalternilor din sala. Primarul a jucat, primele 20 de minute, in atac, la suturile sale puternice pe poarta defensiva portocalie preferand sa stea cu spatele. Suturile pe poarta, imprecise - desi fazele de joc erau bine construite - ale prefectului Prisacaru si Nichita au amuzat teribil asistenta, mai ales dupa ce primarul a ratat cu... poarta goala (portarul Dobre fiind preocupat sa asiste medical un jucator advers). Senatorul Terinte a dat cu fundul de pamant dupa o scarita maiastra, mingea plecand, insa, in tribune. Desi adesea ingenuncheat si faultat, Dobre nu a cedat, prima repriza avand scor alb. Pauza a fost rezervata donatiilor. Deputatul Petrica Movila a fost singurul care a inghesuit in urna bancnote avand... bustul gol. Arbitrul-atacant Toni Helesteanu a deschis regalul golurilor din repriza secunda. Arbitrul tusier a fost apoi inghesuit, cu fluierul intre buze, intre doi adversari si nu a mai putut decat sa sufle in fluier pentru a scapa nevatamat. Nichita s-a complicat in demonstratii tehnice, fara ca cineva sa indrazneasca sa il suduie. Deputatul Fenechiu s-a fentat de unul singur si a plecat cu sprinteneala spre poarta adversa, doar ca uitase mingea. Scorul era 3-1 pentru Opozitie cand deputatul Movila, de aceasta data imbracat, s-a trezit incalecat in careul advers. Desi plasat in defensiva, Nichita a tasnit printre portocalii pentru a-si spala obrazul cu unicul sau gol, pentru 4 la 1, recomandand apoi adversarilor sa-si revizuiasca conditia fizica. Echipa Primariei se indrepta spre finala, disputata cu jurnalistii, dupa ce au fixat la 6-2 scorul pe tabela (fara ca deputatii portocalii sa poata inscrie vreun gol). Cum deputatul PSD Dobre a incasat "doar" 6 goluri, portocaliii s-au gandit ca a fost tocmit de adversari sa obtina victoria. Prefectul Prisacaru a decretat ca nu a fost blat si a promis ca nu va ataca scorul disputei in... contencios administrativ. Echipa Primariei s-a ales si cu laurii finalei, dupa 3-2 cu gazetarii. Organizatorii urmau sa numere banii dupa ce fiecare jucator a achitat 500.000 lei taxa de participare, iar curiosii au platit 50.000 lei la intrarea in Polivalenta.