Deputatii au adoptat proiectul pensiilor speciale pentru militari

Camera Deputatilor a adoptat, ieri, proiectul de lege care priveste pensiile speciale pentru militari

.
     Vicepremierul Gabriel Oprea si ministrul Apararii Mircea Dusa apreciaza ca aceasta este "o lege a reccunoasterii riscurilor, sacrificiilor pe care le fac militarii, o reparare a nedreptatilor facute militarilor".
     Proiectul a fost adoptat cu 289 voturi "pentru", 13 abtineri si un vot impotriva.
     Proiectul prevede ca au dreptul la pensie de serviciu pentru limita de varsta militarii, politistii si functionarii publici cu statut special in activitate, care au implinit varsta standard de pensionare pentru limita de varsta, au o vechime efectiva de cel putin 25 de ani, din care cel putin 15 ani reprezinta vechimea in serviciu.
     Varsta standard de pensionare pentru limita de varsta este de 60 de ani, iar atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare, conform esalonarii.
     Proiectul mai prevede ca au dreptul la pensie de serviciu anticipata militarii, politistii si functionarii publici cu statut special in activitate care au implinit varsta standard de pensionare pentru limita de varsta diminuata cu 5 ani si sunt trecuti in rezerva ori au incetat raporturile de serviciu ca urmare a reorganizarii unor unitati si a reducerii unor functii din statele de organizare, precum si pentru alte motive sau nevoi ale institutiilor din domeniul apararii nationale, ordinii publice si securitate nationala, sunt trecuti in rezerva sau direct in retragere ori au incetat raporturile de serviciu ca urmare a clasarii ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar/serviciu de catre comisiile de expertiza medico-militara.
     Baza de calcul pentru stabilirea pensiei militare de stat este media tuturor veniturilor brute realizate in 6 luni consecutive, din ultimii 5 ani de activitate, actualizate la data deschiderii drepturilor de pensie, la alegerea persoanelor.
     La media obtinuta se adauga un spor de pana la 15 % in conditiile stabilite prin ordin comun al conducatorilor institutiilor din domeniul apararii nationale, ordinii publice si securitatii nationale, mai prevede proiectul.
     Vicepremierul Oprea a declart, citat de Mediafax: "Cand suntem la greu, ne bazam pe militari si militarii trebuie sa stie ca se pot baza pe Romania. Acesta este mesajul pe care vrem sa-l transmitem. Asigurarea unei pensii corecte este un gest de solidaritate, pe care societatea il aproba si il sustine. Haina militara se imbraca prin vocatie, militarii nu o fac pentru pensii, nu cer cresteri de salarii, pensii, privilegii. De aceea, aceasta lege este importanta pentru Romania. Aceasta lege spune care este locul militarilor si armatei in randul institutiilor statului, spune ce statut ne dorim in cadrul NATO. Militarii trebuie respectati de societate.Legea este o recunoastere a riscurilor, a sacrificiilor pe care le fac militarii".
     * Pensii de serviciu pentru functionarii parlamentari si pentru diplomati
     Deputatii au adoptat, ieri, si proiectul de lege privind pensiile de serviciu pentru functionarii parlamentari, acestea fiind in cuantum de 80% din media veniturilor brute realizate in ultimele 12 luni inainte de data pensionarii.
     "La implinirea varstei de pensionare, functionarii publici parlamentari cu un stagiu de cotizare de 30 de ani, din care cel putin 14 in structurile Parlamentului, beneficiaza de pensie de serviciu in cuantum de 80% din media veniturilor brute realizate in ultimii 12 luni inainte de data pensionarii. Pensia acordata nu poate depasi nivelul salariului de baza brut, inclusiv sporurile, precum si indemnizatia de conducere si salariul de merit din ultimele 12 luni anterioare datei pensionarii, al functiei detinute sau al functiei asimilate, dupa caz", se arata in proiectul de lege. Acesta mai prevede ca angajatii cu vechime mai mare de 14 ani ar urma sa primeasca in plus 1% din venitul mediu calculat pentru fiecare an suplimentar.
     Initiativa stabileste si ca functionarii publici parlamentari si asimilati acestora, pensionari la data de 31 august 2010, ale caror pensii au fost diminuate, precum si cei pensionati dupa aceasta data, beneficiaza de drepturile stabilite prin acest proiect legislativ.
     De asemenea, Camera Deputatilor, care este for decizional, a mai aprobat legea privind acordarea pensiei de serviciu pentru diplomati, care prevede o pensie de serviciu, in cuantum de 80% din baza de calcul reprezentand salariul de baza brut lunar corespunzator incadrarii, pentru persoanele cu o vechime de cel putin 18 ani in MAE.
     Printre altele, proiectul subliniaza: "Membrii Corpului diplomatic si consular al Romaniei cu o vechime de cel putin 18 ani in Ministerul Afacerilor Externe, precum si personalul incadrat pe functii de executie specifice se pot pensiona la cerere si pot beneficia, la implinirea varstei de 60 de ani, de pensie de serviciu, in cuantum de 80% din baza de calcul reprezentand salariul de baza brut lunar corespunzator incadrarii in functia de executie detinuta in administratia centrala, la care se adauga indemnizatiile si sporurile avute in ultima luna de activitate in administratia centrala a MAE inainte de data pensionarii".
     De aceasta pensie beneficiaza si membrii Corpului diplomatic si consular al Romaniei cu o vechime intre 15 si 18 ani, in aceste cazuri cunatumul pensiei urmand sa fie miscorat cu 1% din baza de calcul pentru fiecare an care lipseste din vechimea integrala.
Data publicării: 01 Iul 2015 - 05:26

Link știre