RCS&RDS, blocat de CNA: Operatorul nu cablu n-a putut prelua postul Radio 1 al familiei deputatului Florin Paslaru [1]

--> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Consiliul National al Audiovizualului (CNA) a analizat, in sedinta de joi, o solicitare a societatii Paf Media SRL de cedarea a licentei audiovizuale a Radio 1 din Galati catre societatea RCS&RDS SA

. In plus, Paf Media SRL a solicitat Consiliului modificarea licentei acestui post de radio si schimbarea denumirii din Radio 1 in Pro FM (pentru a putea fi integrat in reteaua Pro FM detinuta de RCS&RDS, n.r.)

Totodata, societatea Paf Media SRL a solicitat CNA si cedarea altor doua licente de radio pe care le detine pentru Radio 1, respectiv cele din Tecuci si Targu-Bujor, catre o alta societate, Biocenter SRL.

CNA a constatat insa ca in cazul licentelor de la Galati si Targu-Bujor emisia postului Radio 1 a fost intrerupta mai mult de 90 de zile, termenul legal acordat de catre Consiliu pentru nedifuzarea programului din motive tehnice. In cazul licentei din Tecuci, nu a fost inregistrata o astfel de problema.

Legislatia audiovizualului prevede ca, in cazul in care emisia nu este reluata dupa aceasta perioada de 90 de zile, CNA va retrage licenta.

"Nu este un secret ca societatea Paf Media a intampinat probleme financiare serioase in ultima perioada, motiv pentru care au fost si acele intreruperi de programe", a declarat Manuela Cazan, reprezentanta Radio 1, in sedinta CNA de joi.

Ea a precizat ca, din cauza acestor probleme financiare, nu au putut fi achizitionate echipamente pentru retehnologizarea Radio 1, motiv pentru care postul de radio a fost nevoit sa isi intrerupa emisia. Aceasta a mai spus ca actionarii Radio 1 doresc sa cesioneze cele trei licente pe care le detin pentru ca vor ca acest post de radio sa functioneze in continuare.

Totodata, Manuela Cazan a mai spus ca nu cunoaste cu exactitate situatia in ceea ce priveste durata pentru care a fost intrerupta emisia Radio 1, in Galati si Targu-Bujor, solicitand CNA o amanare a discutarii subiectului pentru a se informa si pentru a prezenta Consiliului eventuale probe din care sa reiasa ca postul de radio nu si-a intrerupt emisia mai mult de 90 de zile.

Potrivit articolului 57, alineatul 1 din Legea audiovizualului, "Licenta audiovizuala analogica se retrage de Consiliu in urmatoarele situatii: b) titularul inceteaza sa difuzeze serviciul de programe pentru care i s-a acordat licenta audiovizuala mai mult de 90 de zile, pentru motive de natura tehnica, si mai mult de 96 de ore, pentru orice alte motive imputabile titularului".

Consiliul a evitat sa ia, in sedinta de joi, o decizie in privinta unei eventuale retrageri a licentelor detinute de Radio 1, in Galati si Targu-Bujor.

Astfel, CNA a decis cu sapte voturi "pentru" (Florin Gabrea, Lorand Turos, Monica Gubernat, Gabriel Tufeanu, Radu Herjeu, Dorina Rusu si Radu Calin Cristea) sa amane discutarea acestui caz pentru urmatoarea sedinta a Consiliului, in timp ce "impotriva" amanarii a votat Rasvan Popescu, vicepresedintele CNA.

Asociatii societatii Paf Media SRL, care detine in prezent Radio 1, sunt Valerica Paslaru - 50% si Florin Alexandru Ioan Paslaru - 50%, potrivit site-ului CNA.

Florin Alexandru Ioan Paslaru este fiul deputatului PSD Florin Paslaru, iar Valerica Paslaru este sotia parlamentarului, conform celei mai recente declaratii de avere a acestuia, publicata pe site-ul Camerei Deputatilor.

Totodata, Florin Paslaru este membru al Comisiei pentru cultura, arte, mijloace de informare in masa din Camera Deputatilor, ocupand functia de secretar al acestei comisii.

Pe de alta parte, Biocenter SRL, care doreste sa preia licentele de la Tecuci si Targu-Bujor ale Radio 1, este o firma din sfera de influenta a deputatului PSD (membru UNPR) Laurentiu Chirvasuta. Sotia lui Laurentiu Chirvasuta, Rita, este inginer la Biocenter SRL, potrivit celei mai recente declaratii de avere a acestuia.

Pe de alta parte, societatea Paf Media SRL, controlata de familia deputatului PSD Florin Paslaru, are si alte operatiuni in media locala, detinand licenta televiziunii TV Galati.

RCS&RDS este una dintre cele mai importante companii de pe piata serviciilor de televiziune prin cablu si satelit din Romania.

Recent, RCS&RDS a intrat pe piata de radio din Romania, prin preluarea tuturor licentelor de radio detinute de Central European Media Enterprises (CME) in Romania, respectiv Pro FM, Info Pro, Pro Clasic, Music FM si Dance FM. Pro FM urmeaza sa aiba in continuare un profil muzical, iar Info Pro se va transforma in reteaua informativa Digi FM.

In ultimii ani, RCS&RDS si-a dezvoltat si propriile televiziuni. Astfel, in prezent compania detine televiziunea de stiri Digi 24 HD (cu statiile aferente din teritoriu), televiziunile de filme Digi Film, televiziunile de sport Digi Sport, dar si televiziunile de documentare Digi Animal World, Digi Life si Digi World (cu variantele "secundare" Animal World Channel, Life Channel si World Channel). De asemenea, RCS&RDS este actionar la posturile muzicale Music Channel, H!T Music Channel si UTV.

Citeste si Cati bani ofera RCS-RDS si Telekom pe sezon pentru meciurile din Liga I Citeste si RCS&RDS, despre Fondul Audiovizual: Este o alta taxa impusa peste noapte; va impovara si clientii Citeste si RCS&RDS a finalizat preluarea a patru radiouri din portofoliul CME
Data publicării: 03 Iul 2015 - 05:40