Inca un dosar penal deschis pe numele lui Sebastian Ghita [1]

Autor: Cristi Ionita

Deputatul Sebastian Ghita are probleme din ce in ce mai mari cu oamenii legii, procurorii Directiei Nationale Anticoruptie anuntand, marti, ca au deschis un nou dosar pe numele acestuia

.

Implicat deja in dosarul in care personaj principal este Iulian Hertanu, cumnatul premierului Victor Ponta, Sebastian Ghita a fost legat, de aceasta data, de Iulian Badescu, fost primar al municipiului Ploiesti.

In noul dosar penal, Sebastian Ghita este acuzat de infractiuni grave precum dare de mita, instigare la abuz in serviciu si spalare de bani.

Conform procurorilor DNA, este vorba despre o finantare dubioasa obtinuta de clubul de baschet Asesoft Ploiesti, club controlat de Ghita, de la Consiliul Local Ploiesti, prin intermediul primarului din acea perioada, Iulian Badescu.

Oamenii legii sustin ca, in 2013, la instigarea lui Ghita si contrat legilor in vigoare, Badescu a acordat clubului sportiv respectiv o finantare nerambursabila de 1,5 milioane de lei. Conform procurorilor, suma respectiva reprezinta prejudiciul adus unitatii administrativ teritoriale, dar si folos necuvenit obtinut de clubul sportiv Asesoft Ploiesti.

Mai grav este ca, pentru alocarea sumei respective, Badescu a pretins si primit de la Ghita un imobil de locuit al carui pret este estimat la peste un milion de lei. Iar din suma respectiva, Badescu a suportat personal doar 124.000 de lei.

De altfel, procurorii DNA sustin ca “pentru a nu exista suspiciuni cu privire la modul fraudulos de dobandire, imobilul respectiv a facut obiectul unei pretinse promisiuni bilaterale de vanzare cumparare, incheiata in luna august 2013, intre doua firme controlate de cei doi suspecti. In perioada septembrie 2013 ? ianuarie 2014, suspectul Ghita Sebastian Aurelian, a disimulat adevarata natura a provenientei imobilului, prin efectuarea unor plati (reprezentand cesionarea fictiva a unei marci inregistrate la OSIM) din contul unei firme controlate de acesta, catre o societate administrata in fapt de suspectul Badescu Iulian. Ulterior, aceasta suma de bani a fost transferata de suspectul Badescu Iulian catre o alta societate controlata de suspectul Ghita Sebastian Aurelian, justificandu-se astfel plata contravalorii imobilului dat cu titlu de mita”.

Data publicării: 08 Iul 2015 - 05:10

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=48287&titlu=Inca_un_dosar_penal_deschis_pe_numele_lui_Sebastian_Ghita