Instanta suprema a ridicat sechestrul pus pe bunuri detinute de Sebastian Ghita si pe firmele controlate de acesta [1]

Magistratii Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) au admis, luni, contestatia formulata de Sebastian Ghita privind masurile asiguratorii impuse de procurorii DNA Ploiesti in dosarul in care deputatul este urmarit penal pentru savarsirea unor infractiuni precum trafic de influenta, complicitate la schimbarea destinatiei fondurilor europene, spalare de bani, evaziune fiscala, operatiuni comerciale incompatibile cu functia si coruperea alegatorilor

.

De asemenea, in cadrul mai multor dosare prin care au fost contestate masurile asiguratorii, judecatorii instantei supreme au ridicat sechestrul asupra actiunilor, partilor sociale sau conturilor bancare detinute de persoane apropiate parlamentarului, precum Ionut Razvan Chirila, Valentin Gabriel Nitu, Mariana Dimulescu, Marian Gabriel Anghel, Adrian Sorin Chirila, Ion Ovidiu Trascu.

Totodata, magistratii ICCJ au dispus ridicarea sechestrului asupra conturilor mai multor firme despre care procurorii sustin ca ar fi controlate de catre Sebastian Ghita, printre respectivele societati comerciale fiind: SC Idilis SRL, SC TVMP SRL, SC Asesoft Technologies SRL, SC Future Comunication Tehnologies SRL, SC Budureasca SRL, SC Viewpedia Soft SRL, Sunsmart Integrare IT SRL, Rtv Satellite Net SRL, SC Dns Birotica SRL, SC Senior Consulting Group SRL, SC Viile Budureasca SRL.

Deciziile instantei supreme privind ridicarea sechestrului asigurator sunt definitive.

Magistratii instantei supreme au decis si, pe 10 iulie, ridicarea sechestrului asigurator pus de DNA asupra altor bunuri detinute de firme si persoane apropiate lui Sebastian Ghita.

In 24 iunie, procurorii DNA au pus sechestru pe bunurile, actiunile si conturile lui Sebastian Ghita, precum si pe conturile a 51 de societati comerciale controlate de acesta, in dosarul in care deputatul este urmarit penal pentru trafic de influenta si evaziune, potrivit unor documente ale anchetatorilor.

In aceeasi zi, DNA a anuntat, intr-un comunicat de presa, ca a fost extinsa actiunea penala fata de Sebastian Ghita, pentru infractiunile de trafic de influenta, complicitate la schimbarea, fara respectarea prevederilor legale, a destinatiei fondurilor europene, spalare de bani, in forma continuata, evaziune fiscala, in forma continuata, coruperea alegatorilor si efectuarea de operatiuni financiare, ca acte de comert, incompatibile cu functia, in forma continuata. Aceste noi infractiuni se adauga celei initial retinute in sarcina lui Sebastian Ghita, respectiv cea de sprijinire a unui grup infractional organizat.

Procurorii au probe si date ca, in perioada 2000 - 2015, Sebastian Ghita a obtinut nelegal importante sume de bani prin traficarea influentei sau aparent legal din fonduri publice, pe care le-a introdus intr-un circuit financiar care nu are la baza operatiuni reale.

O parte din sumele de bani obtinute ilicit ar fi fost folosite de Sebastian Ghita in campania electorala pentru alegerile parlamentare din 2012, cand a obtinut un mandat de deputat, dar si in campania electorala pentru alegerile prezidentiale din 2014, in scopul obtinerii de voturi pentru candidatul PSD Victor Ponta.

Anchetatorii au aratat ca o parte din sumele de bani, care ar fi fost obtinute ilicit prin trafic de influenta sau devenite ilicite prin transferuri bancare efectuate pentru disimularea naturii provenientei lor si pastrate in conturile societatilor controlate, au fost folosite de Sebastian Ghita, la momente diferite, "pentru atingerea unor scopuri personale sau de grup, economice sau politice".

Anchetatorii au mai stabilit, pe baza probelor din dosar, ca Sebastian Ghita s-a folosit de functia de deputat pentru a-l determina pe seful Unitatii de Implementare a Proiectelor din cadrul SC Hidro Prahova SA sa faca plati catre SC Grossman Engineering Group SRL.

Anchetatorii au mai aratat ca Sebastian Ghita controleaza inca, direct sau indirect, prin 23 de interpusi, 54 de firme pe care le-a detinut pana in anul 2012. Operatiunile efectuate de Ghita prin intermediul acestor societati sunt incompatibile cu functia de deputat.

Sebastian Ghita, seful CJ Prahova, Mircea Cosma, si deputatul Vlad Cosma se afla sub control judiciar de peste 120 de zile in dosarul in care DNA Ploiesti ancheteaza modul de derulare a contractului din fonduri europene pentru extinderea lucrarilor de canalizare din orasul Comarnic.

Citeste si: Sebastian Ghita, acuzat de mituirea fostului primar al Ploiestiului si de spalare de bani: Ceva mi-a dat cu rest Citeste si: Procurorii DNA au pus SECHESTRU pe averea lui Sebastian Ghita. Conturile a 51 de firme controlate de acesta, printre care RTV Satellite Net si Teamnet International, au fost blocate

Data publicării: 14 Iul 2015 - 05:31