Zgonea: In 2015, putem afirma ca suntem un lider european in termen de crestere economica. Am putea fi cea mai importanta tara din Europa in domeniul agriculturii [1]

Valeriu Zgonea a declarat de Ziua Romaniei la Expo Milano 2015 ca, in opinia sa, Romania ar putea deveni cea mai importanta tara din Europa in domeniul agriculturii

. Totodata, el a mai sustinut ca Romania se poate declara un lider european in termeni de crestere economica, informeaza Agerpres. "Romania sprijina dezvoltarea si diversificarea cooperarii economice, mai ales in ce priveste industria energiei, agricultura si sectorul bancar. Romania are un mare potential in ce priveste sursele de energie regenerabila, asa ca am putea fi cea mai importanta tara din Europa in domeniul agriculturii. (...) Anul 2014 a reprezentat un moment de stabilitate si de crestere economica pentru Romania, fapt care s-a datorat, in principal, masurilor adoptate la nivel guvernamental, coroborat cu dezbaterile parlamentare. Am facut ceea ce trebuia sa fie facut si rezultatele au inceput sa fie vizibile. Astfel, in 2015, putem afirma ca suntem un lider european in termen de crestere", a sustinut presedintele Camerei Deputatilor. Zgonea a afirmat ca aceasta crestere economica s-a putut traduce in investitii majore, cresterea exporturilor si in capacitatea tarii de a crea locuri de munca. Urmare a acestora, considera el, ” Romania urca in clasamentele mondiale privind competitivitatea economica". "Parlamentul Romaniei este interesat in a asigura un cadru stabil si transparent pentru adoptarea legilor cu impact asupra cresterii economice si in a urmari indeaproape strategia de dezvoltare sustenabila a UE, reinnoita cu trei capitole — mediu, societate si economie. Dar dezvoltarea necesita instrumente adecvate. (...) Sunt convins ca a gandi economia, societatea si mediul ca domeniu unitar este in beneficiul nostru si al generatiilor viitoare si constituie un obiectiv prioritar pentru tara noastra", a mai declarat Valeriu Zgonea. Acesta s-a referit si la relatiile dintre Romania si Italia, sustinand ca aceste doua state sunt ”parteneri ideali si complementari”. In legatura cu rolul pe care il au romanii din Italia, Zgonea a afirmat: ”Prezenta in Italia a celei mai mari comunitati de romani din afara granitelor, dar si excelentele relatii economice stau la baza parteneriatului strategic consolidat si nivelului excelent la care au ajuns tarile noastre in termeni de politici economice si culturale”. Si ministrul adjunct al Politicilor Agricole, Alimentare si Padurilor din Italia, Andrea Olivero, a apreciat comunitatea romanilor drept "o forta de munca importanta" pentru tara sa. "Romania are potentialul de a deveni cea mai importanta tara din UE in domeniul agro-business pentru ca este in centrul schimburilor europene si extra-europene”, a mai spus Olivero. Astazi este Ziua Romaniei la Expo Milano 2015. Delegatia Romaniei este condusa de presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, iar pavilionul tarii noastre de la Expo Milano organizeaza, pe durata zilei, o serie de actiuni de diplomatie publica si economica menite sa genereze interesul pentru cultura si mediul investitional romanesc. Expo Milano 2015 se desfasoara in perioada 1 mai – 31 octombrie si are tema generala "Hranirea Planetei, Energie pentru Viata". Expozitia reuneste 145 de tari si trei organizatii internationale.
Data publicrii: 30 Iul 2015 - 06:01