Sebastian Ghi?a, trimis in judecata in dosarul primarului din Ploie?ti [1]

Deputatul Sebastian Ghiță a fost trimis in judecată de procurorii anticorupție in dosarul primarului din Ploiești, Iulian Bădescu, in care este acuzat de dare de mită, instigare la abuz in serviciu avand drept consecinţă obţinerea pentru altul a unui folos necuvenit și spălare de bani, potrivit unui comunicat DNA

.

De asemenea, a mai fst trimis in judecată și Iulian Bădescu, in prezent arestat in altă cauză,  pentru săvarşirea infracţiunilor de luare de mită și abuz in serviciu avand drept consecinţă obţinerea pentru altul a unui folos necuvenit.

Citește și: Rețeaua Ghiță - Ponta de căpușat bani europeni. Incolțiți, Ghiță amenință, iar Ponta \'fuge\'

In rechizitoriul intocmit, procurorii arată că in cursul anului 2013, Bădescu a acordat unui club sportiv o finanțare nerambursabilă suplimentară de la bugetul local, in sumă de 1.500.000 lei. Primarul Ploieștiului ar fi făcut acest lucru la instigarea lui Ghiță și prin incălcarea prevedderilor legale.

Finanțarea a avut loc in contextul unei selecții de proiecte privind programul,,Promovarea sportului de performanță\', organizată, in baza legii privind regimul finanțărilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activități nonprofit de interes general, de către Clubul Sportiv Municipal Ploiești (instituție aflată sub autoritatea Consiliului Local Ploiești).

Citește și: PROBE: Un nou dosar pentru Sebastian Ghiță. Cum l-a mituit prietenul lui Ponta pe primarul Ploieștilor, Iulian Bădescu

Astfel, in schimbul finanțării clubului, Bădescu a pretins și primit de la Sebastian Ghiță, prin intermediul unei societăți comerciale controlate de acesta din urmă, un imobil in valoare de 1.041.600 lei, sumă din care Bădescu a suportat personal doar 124.000 lei.

Pentru a nu exista suspiciuni cu privire la modul fraudulos de dobandire, imobilul respectiv a făcut obiectul unei pretinse promisiuni bilaterale de vanzare cumpărare, incheiată in luna august 2013, intre două firme controlate de cei doi.

Citește și: EXPLOZIV. De ce trebuie audiat PONTA la DNA in dosarul HERȚANU – GHIȚĂ. "Ponta e amenințat și FUGĂRIT", spune Ghiță

De asemenea, procurorii mai arată că in perioada septembrie 2013 – ianuarie 2014, Ghiță a disimulat adevărata natură a provenienței imobilului, prin efectuarea unor plăți (reprezentand cesionarea fictivă a unei mărci inregistrate la OSIM) din contul unei firme controlate de acesta, către o societate administrată in fapt de Bădescu.

Ulterior, această sumă de bani a fost transferată de primarul Ploieștiului către o altă societate controlată de deputatul Sebastian Ghiță justificandu-se astfel plata contravalorii imobilului dat cu titlu de mită.

Citește și: PREMIERĂ. Confiscare EXTINSĂ pentru deputatul PSD Sebastian Ghiță. Sechestre pe intreaga sa avere și pe conturile a 24 de apropiați și a 51 de firme

Dosarul a fost trimis spre judecare Inaltei Curți de Casație și Justiție, cu propunere de a se menține măsurile preventive și asiguratorii (sechestre asupra unor bunuri mobile aparținand celor doi inculpați) dispuse in cauză.

Bădescu a mai fost trimis in judecată intr-un alt dosar penal pentru fapte similare săvarșite in calitate de primar al municipiului.

Carti pentru copii cu pana la 60% reducere comenteaza sau vezi comentarii /* (c)
Data publicării: 30 Iul 2015 - 06:01

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=48712&titlu=Sebastian_Ghi?a__trimis_in_judecata_in_dosarul_primarului_din_Ploie?ti