Proiecte la FTMB [1]

Proiecte la FTMBÎn perioada 4-10 octombrie 2015 a avut loc în Bucuresti la sediul Fundatiei pentru Tineret a Municipiului Bucuresti (FTMB) din Calea Serban Voda nr

. 213 - 217, sector 4, ultima întâlnire din cadrul programului 'Dezvoltarea si întarirea societatii civile în contextul muncii cu copiii si tineretul în spatiul dunarean” demarat în aprilie 2014 de catre Fundatia Paritatisches Jugendwerk Baden Wurttemberg din Stuttgart, Germania, alaturi de Fundatia pentru Tineret a Municipiului Bucuresti, Comunitatea Crestinilor din România din Cluj-Napoca si Asociatia Jugendzentrum Seligstadt din Brasov.La aceasta întâlnire au participat reprezentanti ai organizatiilor: Asociatiei pentru Integrarea Tineri­lor Dezavantajati, Asociatia pentru Tineret SAKURA, Asociatia 'Centrul de Afaceri si Politici Comunitare din România”, Asociatia Club KIAI, Clubul Sportiv SPORTIN BUCURESTI,  Asociatia Ecologie - Sport - Turism, Asociatia Clubul Sportiv Jissen Do, Asociatia Sportiva si de Tineret Wing Chun România, Asociatia Club Sportiv Sensei Ilie Ionescu, Asociatia Vo­luntari pentru Idei si Proiecte, Consi­liul Tineretului din România, care au facut si o scurta prezentare a organizatiei ce o reprezinta. În cadrul acestei întâlniri, delegatia a facut mai multe vizite pe teren, dintre care amintim: vizita la Palatul Parlamentului, unde au putut discuta despre Legea Tinerilor în România cu un reprezentant al Comisiei pentru Învatamânt, Stiinta, Tineret si Sport a Camerei Deputatilor, vizi­ta la 'Oraselul Cunoasterii”, unde s-au prezentat metodele prin care copiii învata prin joaca, vizita la ALIAT - Alianta pentru Lupta Împotriva Alcoolismului si Toxicomaniilor si la Fundatia Parada, unde s-a vizitat centrul de zi pentru copiii strazii, au avut o întâlnire cu reprezentantii ARAS - Asociatia Româna Anti SIDA, unde s-au vizi­tat Centrul de Servicii Integrate pentru Consumatori de Droguri.Au avut ocazia sa viziteze  Complexul Sportiv National Snagov, locul de desfasurare al sub-proiectului 'Scoala de vara pentru copii si parinti”, iar în ultima zi au vizitat târgul 'Poarta spre voluntariat”, desfasurat la Centrul Cultural "Ion Manu" din Otopeni. Dupa o saptamâna plina în care au avut ocazia sa cunoasca cum îsi desfasoara activitatea ONG-urile din Bucuresti, au avut parte de vizite, întâlniri si dezbateri, delegatia Fundatiei Paritatisches Jugendwerk Baden Wurttemberg a parasit Bucurestiul cu multe idei noi si dorinta de a continua colaborarea cu FTMB si în anul ce urmeaza.
Data publicării: 16 Oct 2015 - 06:30

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=49942&titlu=Proiecte_la_FTMB