Demisia presedintelui CNA, solicitata de mai multi membri ai Comisiei pentru cultura [1]

(adsbygoogle = window

.adsbygoogle || []).push({}); Mai multi membri ai Comisiei pentru cultura din Camera Deputatilor i-au cerut marti demisia presedintelui Consiliului National al Audiovizualului (CNA), Laura Georgescu, unul dintre motive fiind ca trebuie depolitizat CNA-ul. "CNA-ul trebuie depolitizat, iar ponderea reprezentantilor partidelor politice sa fie mult mai mica. Cred ca ar trebui reprezentanti ai mediului academic, ai institutiilor de invatamant superior din zona de jurnalism, cultura, arta, reprezentanti ai societatii civile sa faca parte din CNA. Ar fi o solutie buna ca impreuna cu colegii dumneavoastra sa va anuntati demisiile din CNA astazi, maine. Noi luam act de demisiile dumneavoastra, stabilim un interimat, ne apucam astfel sa fim eficienti in a elabora o lege noua, sa cream un CNA eficient, corect, pragmatic", a afirmat deputatul PSD Mihai Sturzu, la sedinta comisiei, care a audiat-o pe sefa CNA. Laura Georgescu a raspuns ca isi va da demisia numai daca se va demonstra ca a incalcat legea si a mentionat ca in scurt timp va prezenta comisiei o situatie prin care se incearca oprirea emisiunilor tv care promoveaza incultura. "O sa va remitem exact ce am pus noi pe hartie. Noi ne indreptam spre al treilea an consecutiv sa schimbam legislatia secundara - Codul audiovizual. Acum, exact la asta lucram. Probabil ca o sa-l discutam in mai putin de 10-15 zile, dar inainte va trece pe la dumneavoastra", a precizat Georgescu. Deputatul Radu Popa a intrebat-o pe Laura Georgescu daca a vazut la vreunul din posturile de televiziune romanesti imagini neblurate cu corpuri arse in tragedia de la Clubul "Colectiv" si ce masuri a luat institutia pe care o conduce. "Prima jumatate de ora, fiind primele imagini, daca au scapat, nu aveau tehnic cum sa fie blurate. Ulterior a functionat sub sistemul de comunicare cu cei din post, care trebuiau sa inregistreze aceste prime imagini, sa se duca sa le blureze intr-un grup de montaj. Nu se poate face imediat acest lucru. Este pentru prima oara cand oamenii din media se intalnesc cu un eveniment de asemenea proportii. Locul era foarte stramt. Ce au dat, au dat gandind in timp real, in viteza. Au incercat sa dea ceea ce face un operator. Oamenii care fac aceasta meserie se cableaza emotional in acel moment, iar acolo era un dezastru", a explicat Laura Georgescu. In interventia sa, presedintele Comisiei pentru cultura, deputatul PNL Gigel Stirbu, i-a cerut presedintelui CNA sa ia atitudine impotriva politicii de "indobitocire" promovata pe micile ecrane, solicitandu-i totodata sa trimita in format electronic toate masurile pe care Consiliul le-a luat in ultima perioada, in acest sens. "Am vazut o anumita politica de indobitocire, de bombe sexi. Luati atitudine, ca am senzatia ca publicitatea care vine catre aceste emisiuni e atat de consistenta incat amenzile pe care le dati dumneavoastra sunt adevarate glumite pentru astfel de producatori", a precizat Stirbu. Si deputatul UNPR Liliana Minca i-a cerut demisia sefului CNA. "Din pacate, nu legislatia secundara trebuie schimbata, dumneavoastra doamna Laura Georgescu ar trebui sa va schimbati din aceasta functie. Cand v-am depus atunci acea plangere la DNA s-a demonstrat ca aveam dreptate. Sunteti trimisa in judecata pentru abuz in serviciu, iar comportamentul dumneavoastra este un comportament neadecvat pentru functia pe care o ocupati", a sustinut Minca.
Data publicării: 11 Noi 2015 - 04:46

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=50542&titlu=Demisia_presedintelui_CNA__solicitata_de_mai_multi_membri_ai_Comisiei_pentru_cultura_