Dragnea considera anularea receptiei de 1 decembrie, de la Cotroceni, drept o “decizie corecta a presedintelui” [1]

Autor: Cristina Stefan

In conditiile in care nu putini au fost cei care au criticat ideea sefului statului de a nu mai gazdui, la Cotroceni, traditionala receptie prilejuita de Ziua Nationala, avand in vedere recentele evenimente tragice, printre ele si drama din clubul in care au pierit 60 de tineri, Liviu Dragnea considera potrivita decizia primului om in stat

.

Liviu Dragnea

Prezent, alaturi de presedintele executiv al PSD, Valeriu Zgonea, presedintele Camerei Deputatilor, la parada din Piata Constitutiei, Liviu Dragnea a parut mai impaciuitor ca oricand. Invocand, in primul rand, de Ziua Nationala, necesitatea evitarii oricaror certuri si dispute si nevoia de unitate, liderul PSD a comentat si pe marginea anularii receptiei de la Cotroceni, de pe 1 decembrie.  Prilej cu care a opinat ca “a fost o decizie corecta a presedintelui”, amintind ca “au fost prea multe evenimente tragice in ultima perioada”. “Cred ca a fost o decizie inteleapta”, a conchis Dragnea.

Cu doar cateva ore inainte, in cadrul mesajului pe care l-a transmis, de la Cotroceni, cu ocazia Zilei Nationale, presedintele Romaniei aducea in discutie si faptul ca a ales ca, in acest an, celebrarea prilejuita de 1 decembrie sa fie “mai putin fastuoasa si mai mult ancorata in realitate”.

Cu acelasi prilej, Iohannis a adus in discutie si faptul ca ar fi necesara o schimbare la nivel de clasa politica. “Stiu ca a fost un an dificil pentru toata lumea, marcat chiar recent de evenimente tragice, care ne-au reamintit cate lucruri inca nu functioneaza, cate lipsuri grave avem in toate sistemele. Dar au scos la iveala si exemple de curaj, daruire si determinare, si mai ales o profunda dorinta de schimbare. (…) Ne place sau nu, politica este cea care da directia unei societati si prin care se exprima interesele oamenilor. Avem nevoie de un nou inceput in politica”, a conchis presedintele.

Data publicării: 02 Dec 2015 - 05:25