Deputatii-juristi au avizat cererea de arestare a lui Ioan Oltean. Ce spune deputatul PNL despre preotul care l-a turnat la DNA [1]

--> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Deputatul PNL Ioan Oltean a precizat, la finalul audierii din comisia juridica, ca este nevinovat si ca a prezentat probe in acest sens, afirmand ca nu a fost niciodata in localitatea Chitila sau in biserica in care se presupune ca a luat mita si ca nu-l cunoaste pe denuntator

.

"Nu am savarsit niciuna din faptele de trafic de inflenta si complicitate la abuz in serviciu. (...) Sunt complet nevinovat, toate sunt numai minciuni. Nu am fost niciodata in localitatea Chitila si drept consecinta nu am fost niciodata la biserica din Chitila. Nu l-am cunoscut niciodata pe denuntator - parintele Alexandrescu, daca pot sa-i spun parintele Alexandrescu - si nu am luat bani de la Mihai Rotaru", a spus Oltean, la finalul audierilor.

El a mai spus ca le-a prezentat colegilor din comisia juridica probe si ca nu a cerut sa-l apere nimeni".

Oltean a fost audiat in Comisia juridica a Camerei Deputatilor de la ora 12.00. In discursul sustinut in fata deputatilor juristi, Ioan Oltean a afirmat, in mai multe randuri, ca este nevinovat si a spus ca acuzatiile aduse impotriva sa sunt "fabricatii" si "inventii". Ioan Oltean le-a cerut colegilor din Comisia juridica sa voteze impotriva solicitarii DNA de arestare preventiva a sa, desi, la intrarea in sala, deputatul le-a transmis jurnalistilor ca nu va cere Comisiei sa il "salveze".

Adrian Alexandrescu a fost preot la biserica din Chitila unde, sustin procurorii, Oltean ar fi luat 600.000 de euro mita. Alexandrescu se afla acum in inchisoare insa pentru fapte de coruptie. Mai exact, in perioada 2010-2011,  Alexandrescu a pretins de la doi oameni de afaceri un comision cuprins intre 20 si 30 la suta pentru a-i ajuta sa incaseze rapid despagubiri de la ANRP.

Directia Nationala Anticoruptie a cerut saptamana trecuta aviz de la Camera Deputatilor pentru arestarea preventiva a parlamentarilor Ioan Oltean si Catalin Teodorescu, in dosarul in care sunt urmariti penal pentru fapte de coruptie privind despagubiri ilegale de aproape 109 milioane lei date de ANRP lui Mihai Rotaru. Ioan Oltean este urmarit penal pentru trafic de influenta si complicitate la abuz in serviciu daca functionarul a obtinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, iar Catalin Florin Teodorescu, la data faptei membru al Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despagubirilor din cadrul Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP), trimis in judecata sub control judiciar in alta cauza, este urmarit penal pentru abuz in serviciu daca functionarul a obtinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit. Dosarul vizeaza despagubirea ilegala acordata de comisia ANRP omului de afaceri Mihai Rotaru, actionar la CS Universitatea Craiova, care in 2011 a primit aproape 109 milioane de lei pentru un teren din Pitesti in suprafata de peste 61.000 de metri patrati. Despagubirea a fost acordata in perioada in care Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor din cadrul ANRP era condusa de Crinuta Dumitrean. Anchetatorii au stabilit, in baza probelor, ca deputatul Ioan Oltean, "care avea relatii cointeresate cu cesionarul si cu presedinta ANRP", a intervenit la aceasta din urma pentru urgentarea si aprobarea despagubirii in favoarea cesionarului. "In schimb, numitul cesionarul i-a remis suspectului Oltean Ioan suma de 600.000 euro anterior datei de 17.06.2010, locul primirii banilor fiind in incinta unei parohii", sustin procurorii DNA. Deputatul Catalin Florin Teodorescu este acuzat ca, impreuna cu alti inculpati, membri in comisia din ANRP - Crinuta Dumitrean, atunci presedinte al ANRP, Sergiu Diacomatu, Remus Baciu, Marko Attila, Rodica Constantinovici si Lacramioara Alexandru -, a aprobat ilegal raportul de evaluare prin care terenul de peste 61.000 de metri patrati din Pitesti a fost evaluat la 108.932.000 de lei (aproximativ 25 de milioane de euro), suma acordata drept despagubire lui Mihai Rotaru.

Citeste si Ziua Portilor Deschise la Guvern. Ce au facut oamenii care au stat pe scaunul lui Ciolos
Data publicării: 03 Dec 2015 - 05:23