Satu Mare, ?bomba? care arunca in aer PSD [1]

Autor: Andrei Coman

Seful PSD Satu Mare a fost retinut de DNA, dosarul in care Mircea Vasile Govor este acuzat de santaj si folosirea influentei de sef de partid pentru a obtine foloase necuvenite rostogolindu-se ca un joc de domino peste mai marii social-democrati de la Bucuresti

. Un alt lider important a fost pus sub invinuire, iar seful PSD Liviu Dragnea a fost nevoit sa-si schimbe brusc agenda pentru a da explicatii la DNA in dosarul omului sau din Satu Mare.

Mircea Govor astepta aseara decitia magistratilor in privinta masurii arestului preventiv

Cel care, anul trecut, in timpul campaniei electorale pentru prezidentiale, ameninta un judet intreg sa puna osul la treaba pentru a iesi Victor Ponta presedinte, a fost dus, aseara, la mandat. Intre timp, seful lui Govor, Liviu Dragnea, a dat si el ochii cu procurorii, iesind de la audieri cu inima franta. Un alt cap al PSD, vicepresedintele Andrei Dolineaschi, a fost pus sub invinuire de DNA in acelasi dosar. O speta care arunca, practic, in aer Partidul Social Democrat, la cel mai inalt nivel.

Govor, interventii la ANAF pentru functii si bani pentru partid

Vicepresedintele PSD Andrei Dolineaschi a fost pus si el sub invinuire, iar liderul partidului Liviu Dragnea a fost audiat ca martor

Vicepresedintele Consiliului Judetean, Mircea Govor, a intrat din nou in vizorul procurorilor DNA, dupa ce anul trecut a fost implicat intr-un alt scandal, legat de alegerile prezidentiale din noiembrie 2014. Acum, Govor a fost retinut pentru mai multe fapte de santaj si influentarea conducerii ANAF pentru numirea in diferite functii a unor apropiati. Oamenii Laurei Codruta Kovesi au descoperit, astfel, o adevarata retea a functiilor si a banilor pentru partid. Una dintre institutiile in care Mircea Govor a avut interes sa aiba oamenii lui si pentru care s-a luptat trup si suflet pentru a-i numi sau a-i mentine in functii este Administratia Judeteana a Finantelor Publice Satu Mare. Astfel, Govor urmarea obtinerea protectiei societatilor comerciale controlate de el si familia sa din partea organelor fiscale, dar si obtinerea unor beneficii personale sau pentru filiala partidului pe care-l conducea la nivel local. In acest sens, seful PSD Satu Mare l-a ?imbrobodit? chiar si pe seful ANAF, Gelu Diaconu, sustin surse din ancheta. In plus, omul lui Dragnea nu s-a sfiit sa santajeze mai multi sefi de institutii din judet, patroni de ziare, primari etc., pentru a-si menaja apropiatii sau, din contra, pentru a-i ataca pe posibilii adversari.

Liviu Dragnea, cu inima franta

In acelasi dosar, DNA l-a agatat si pe deputatul Andrei Dolineaschi. In prezent vicepresedinte al PSD, Dolineaschi a fost pus, ieri, sub invinuire pentru complicitate la infractiunile retinute in sarcina lui Mircea Govor. Parlamentarul PSD era la data faptelor secretar general al partidului. Din cauza ?bombei? Satu Mare, liderul PSD Liviu Dragnea a trebuit sa-si schimbe agenda ieri, fiind nevoit sa se prezinte de urgenta in fata anchetatorilor. El a fost audiat ca martor in dosarul lui Govor, iesind de la DNA cu inima franta. “Vreau sa spun decat ca imi pare foarte rau de ceea ce se intampla cu Mircea Govor. Este un coleg de partid si imi pare rau pentru orice coleg de partid care ar ajunge intr-o asemenea situatie. Dar atat. Nu spun alte lucruri?, a declarat Dragnea.

Data publicării: 18 Dec 2015 - 05:58

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=51481&titlu=Satu_Mare__?bomba?_care_arunca_in_aer_PSD