Deputatul Mircea Samartinean, trimis in judecata alaturi de un fost sef al Aeroportului Timisoara [1]

Procurorii DNA l-au trimis in judecata pe deputatul Mircea Samartinean, pentru abuz in serviciu, in forma continuata, si conflict de interese, fapte savarsite in calitate de director al Aeroportului International "Traian Vuia" Timisoara

.

Deputatul Daniel Samartinean

In dosar au fost deferiti justitiei Marius Florin Mezin, director comercial al AIT la data faptelor, pentru abuz in serviciu si participatie improprie la fals in inscrisuri sub semnatura privata, ambele in forma continuata, Lucian Blaga, administrator al unei societati comerciale, pentru marturie mincinoasa. Potrivit rechizitoriului procurorilor, in cursul anului 2010, functionari din cadrul Aeroportului International „Traian Vuia” Timisoara (A.I.T.), in exercitarea atributiilor de serviciu, au luat decizia si au actionat concordant pentru obtinerea de foloase necuvenite, de catre o societate comerciala, consecutiv prejudicierii bugetului unitatii in interesul careia erau obligati sa actioneze.

Astfel, Samartinean Cornel Mircea si Mezin Marius Florin au participat la luarea deciziei si apoi au aprobat toate fazele unei proceduri frauduloase de selectare a unui agent economic care sa inchirieze spatii aflate in incinta aeroportului.

Societatea comerciala favorizata era controlata, in fapt, de catre suspectii Popoviciu Alin Augustin Florin si Ostaficiuc Constantin, persoane cu care inculpatul Samartinean Cornel Mircea s-a aflat in raporturi comerciale, fiind chiar asociat in cadrul unei alte firme cu primul dintre cei doi suspecti.

Concret, suspectii Popoviciu Alin Augustin Florin si Ostaficiuc Constantin, in scopul obtinerii de beneficii materiale in cuantum de aproximativ 4.000 euro/luna, l-au determinat pe fostul director al A.I.T. sa declanseze procedura de inchiriere a spatiilor comerciale din incinta aeroportului.

Aceasta procedura viza impunerea, pentru fostii chiriasi, a unor conditii care sa-i determine sa renunte la inchirierea viitoare a acelor spatii si astfel, inclusiv prin vicierea procedurii de organizare a licitatiei, spatiile comerciale urmau sa fie preluate de firma controlata prin interpusi de catre cei doi suspecti.

De asemenea, aceasta societate comerciala urma sa plateasca o chirie mult diminuata fata de fostii chiriasi si fata de plafonul minim stabilit de Consiliul de Administratie al A.I.T.

In acest sens, inculpatul Mezin Marius Florin, fiind desemnat presedinte al celor doua comisii de organizare a licitatiilor pentru inchirierea spatiilor comerciale din incinta aeroportului, a conceput si a dispus ca un alt functionar ce nu cunostea adevarata stare de fapt, sa redacteze acte care reflectau in mod nereal respectarea procedurilor legale.

Scopul urmarit de acesta a fost ca, in eventualitatea unui control ulterior, sa nu se mai poata constata ca licitatiile din datele de 27.10.2010 si 03.11.2010 au fost denaturate, in sensul asigurarii adjudecarii contractelor de inchiriere de catre firma controlata de suspectii Popoviciu Alin Augustin Florin si Ostaficiuc Constantin.

Cu ocazia audierilor, inculpatul Blaga Lucian a facut afirmatii mincinoase in legatura cu imprejurarile in care a transmis oferte de participare la licitatia de inchiriere a spatiilor, acesta ascunzand motivul real al simulacrului de ofertare facut, respectiv crearea aparentelor unei proceduri deschise, transparente si competitive.

In realitate, a fost favorizata firma controlata de suspectii Popoviciu Alin Augustin Florin si Ostaficiuc Constantin.

Prin activitatile infractionale derulate de catre acesti functionari, cu concursul direct al persoanelor ce controlau in fapt societatea comerciala ce a fost declarata abuziv drept castigatoare a licitatiei trucate, s-a produs Aeroportului International „Traian Vuia” Timisoara un prejudiciu in cuantum de 239.570,3 lei. Fata de suspectii Popoviciu Alin Augustin Florin si Ostaficiuc Constantin procurorii anticoruptie au dispus disjungerea cauzei sin continuarea cercetarilor, iar fata de suspectul Penescu Tiberiu George au dispus clasarea. In cauza, a fost dispusa masura asiguratorie a sechestrului asupra unui imobil ce apartine inculpatului Samartinean Cornel Mircea, se arata in referatul DNA.

Data publicrii: 23 Dec 2015 - 05:06

Link tire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=51546&titlu=Deputatul_Mircea_Samartinean__trimis_in_judecata_alaturi_de_un_fost_sef_al_Aeroportului_Timisoara