Voicu, dupa ce si-a citit dosarul: Nu am nevoie sa ma apar/ Nu cunosc pe nimeni de la ANAF [1]

Autor: C

. S.

Dupa aproximativ doua ore de cand a venit la Palatul Parlamentului, pentru a-si citi dosarul in care este cercetat de procurori, Madalin Voicu a parasit incinta, lansandu-si doar avocatul sa studieze in continuare continutul celor cateva mii de pagini consemnate, care inclus si stenograme.

Parlamentarul considera ca trebuie sa plateasca “oalele sparte de altii”, sustinand ca asteapta ca procurorii sa dovedeasca pe baze de probe acuzatiile pe care i le aduc, admitand ca la dosar exista si interceptari ale unor discutii telefonice. “(sunt-n.r) interceptari ciudate, adica au cel putin un grad de banalitate, pe care presupun nu-l pot folosi procurorii. (…) Eu nu am nevoie sa ma apar. Astept sa mi se demonstreze cu probe si concret invinuirile pe care le-am citit”, a subliniat Voicu.

Avand in vedere ca in aceeasi cauza au fost pusi sub urmarire penala si seful ANAF, dar si unul dintre vicepresedintii institutiei, Gelu Diaconu si, respectiv, Mihai Gogancea Vatasoiu, Voicu a insistat ca nu are cunostinte la aceasta institutiei. “Eu nu cunosc pe nimeni de la ANAF (…) nu am m nicio semnatura si niciun amanunt despre o astfel de lege (…) dar sa fi promovat aceasta lege. N-am facut interventii sau (…) n-am bagat pile (…) sunt un om corect (…) n-am luat niciodata niciun ban de nicaieri decat pe un stat de plata”, a mai mentionat deputatul social-democrat.

Va reamintim ca Voicu este suspectat de trafic de influenta, fals in declaratii si spalare a banilor, toate in forma continuata, in acelasi dosar in care se fac investigatii in privinta unor posibile fraude cu fonduri europene, si in care in vizorul procurorilor au ajuns, printre altii, si actuala sotie a acestuia, Carmen Olteanu, dar si deputatul Nicolae Paun.

In acest context, din comunicatul DNA rezulta ca “in perioada 2011-2015, in calitate de presedinte al Asociatiei Partida Romilor Pro Europa, Paun Nicolae a platit, lunar, sume de bani fixe in cuantum total de 217.300 lei, deputatului Madalin Voicu si a asigurat sotiei acestuia Olteanu Carmen, un salariu (fara nicio contraprestatie), in cadrul unuia din proiectele derulate de Asociatia Partida Romilor. Aceste foloase au fost oferite pentru ca deputatul Madalin Voicu sa intervina la functionari si demnitari, interventii concretizate in contextul validarii proiectelor cu finantare europeana, in contextul promovarii unui proiect de lege privind amnistia contributiei de asigurari de sanatate pentru anumite categorii de persoane fizice si in legatura cu neincasarea, de catre ANAF, a sumelor aferente deciziilor de impunere emise catre persoanele angajate, in mod fictiv, in cadrul Partidei Romilor Pro Europa (…) De asemenea, in acelasi context, ca urmare a demersurilor initiate de deputatul Paun Nicolae si mijlocite de deputatul Madalin Voicu, presedintele A.N.A.F. Diaconu Gelu – Stefan, impreuna cu vicepresedintele A.N.A.F., Gogancea-Vatasoiu Mihai au emis circularele nr. 10/07.01.2015 si A-PRS1391/08.05.2015. Scopul acestor circulare era scutirea persoanelor angajate prin conventii civile la Asociatia Partida Romilor si notificate de catre organele fiscale ca figureaza cu debite restante aferente contributiei de asigurari de sanatate pentru anul 2012, de la plata acelor contributii. De asemenea, organele competente erau notificate ca acele persoane nu aveau aceasta obligatie de plata”.

Data publicării: 12 Feb 2016 - 04:52

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=52548&titlu=Voicu__dupa_ce_si_a_citit_dosarul__Nu_am_nevoie_sa_ma_apar/_Nu_cunosc_pe_nimeni_de_la_ANAF