Camera Deputatilor: Televiziunile trebuie sa includa zilnic informatii stiintifice si tehnologice [1]

Camera Deputatilor a adoptat tacit un proiect de lege care prevede ca televiziunile generaliste si cele de stiri trebuie sa includa zilnic, in principala emisiune de stiri, informatii stiintifice si tehnologice, pe durata a cel putin un minut

. Author: Cristina Popovici | Sursa: Money.ro | Publicat: 18.02.2016, 13:58 | Actualizat: 18.02.2016, 13:58

„Tinand cont de importanta educatiei stiintifice si tehnologice a cetatenilor si a noilor generatii pentru dezvoltarea economica a unei tari si pentru formarea intelectuala a fiecarui individ, asumand necesitatea de a sustine prin masuri proactive, acordarea unui statut proeminent pentru stiinta in societate si de a promova corecta informare stiintifica si tehnologica a cetatenilor, furnizorii de servicii media audiovizuale cu acoperire nationala vor include zilnic, in principala emisiune de stiri, informatii stiintifice si tehnologice, pe durata a cel putin un minut, cu exceptia zilelor in care evenimente de larg interes public ori transmisiunile in direct impiedica difuzarea respectivului jurnal de stiri. Sunt exceptati de la aceasta prevedere furnizorii de servicii media audiovizuale care nu ofera in programele lor jurnale de stiri”, se arata in proiectul de lege care a fost adoptat tacit miercuri de plenul Camerei Deputatilor.

Potrivit expunerii de motive, initiatorul arata ca „o societate bazata pe cunoastere este o societate care ia masuri proactive pentru ca cetatenii sai sa genereze, sa aiba acces la, sa proceseze si sa utilizeze cunoasterea pentru a imbunatati conditia umana”.

La baza acestei societati a cunoasterii se afla cetateanul „alfabetizat stiintific”, cetateanul care dispune de un stoc minim acceptabil de cunoastere stiintifica. O componenta esentiala a alfabetizarii stiintifice presupune capacitatea de a diferentia stiinta de pseudo-stiinta, se mai arata in expunerea de motive.

Invocand o serie de studii sociologice, initiatorul proiectului subliniaza ca „societatea romaneasca se confrunta cu unul din cele mai mari deficite de cunoastere stiintifica, nu doar din Europa, dar si din lume”, iar potrivit acestor studii aproximativ 80% dintre romani nu dispun de cunostinte stiintifice elementare si de un vocabular stiintific activ, 42% dintre romani afirma ca Soarele se invarte in jurul Pamantului, iar 22% dintre ei considera ca horoscopul si astrologia sunt „ceva foarte stiintific”.

Proiectul de lege a fost initiat de deputatul independent Remus Cernea si a fost semnat de alti 77 de parlamentari de la PSD, PNL, UDMR, UNPR, minoritati si independenti. Proiectul va merge spre dezbatere si vot la Senat, care este camera decizionala in acest caz.

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push({ mode: 'thumbnails-a', container: 'taboola-below-article-thumbnails', placement: 'Below Article Thumbnails', target_type: 'mix' });
Data publicării: 19 Feb 2016 - 05:14

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=52750&titlu=Camera_Deputatilor__Televiziunile_trebuie_sa_includa_zilnic_informatii_stiintifice_si_tehnologice