BNR marcheaza 175 de ani de la nasterea lui Petru Poni prin lansarea unei monede de argint [1]

BNR marcheaza 175 de ani de la nasterea lui Petru Poni prin lansarea unei monede de argintAfrodita Cicovschi / afrodita

.cicovschi@curierulnational.roTirajul acestei emisiuni numismatice este de 200 de monede. Pretul de vânzare, exclusiv TVA, pentru moneda din argint care cântareste peste 30 de grame, inclusiv brosura de prezentare, este de 330,00 leiÎncepând de ieri, Banca Nationala a României (BNR) a lansat în circuitul numismatic o moneda din argint dedicata împlinirii a 175 de ani de la nasterea lui Petru Poni. Moneda are valoarea nominala de 10 lei si are un diametru de 37 mm si o greutate de 31,103 g.Aversul monedei prezinta o imagine de epoca a Universitatii din Iasi, unde Petru Poni a fost profesor, inscriptia în arc de cerc 'ROMANIA', valoarea nominala '10 lei', stema României si anul de emisiune '2016'.Reversul monedei reda portretul lui Petru Poni si o compozitie care ilustreaza activitatea didactica si stiintifica a acestuia; inscriptia 'PETRU PONI' si anii între care a trait '1841', '1925'.'Monedele din argint, amba­late în capsule de metacrilat transparent, vor fi însotite de brosuri de prezentare a emisiunii numismatice, redactate în limbile româna, engleza si franceza. Brosurile includ certificatul de autenticitate, pe care se gasesc semnaturile guvernatorului Bancii Nationale a României si casierului central. Tirajul acestei emisiuni numismatice este de 200 de mo­nede. Pretul de vânzare, exclusiv TVA, pentru moneda din argint, inclusiv brosura de prezentare, este de 330,00 lei”, a informat BNR.Monedele din argint dedicate împlinirii a 175 de ani de la nasterea lui Petru Poni au putere circulatorie pe teritoriul României.Punerea în circulatie, în scop numismatic, a acestor monede din argint se realizeaza prin sucursalele regionale Bucuresti, Cluj, Iasi si Timis ale Bancii Nationale a României.Pionier al scolii românesti de chimiePetru Poni (n. 4 ianuarie 1841, satul Sacaresti, comuna Cucuteni, judetul Iasi; d. 2 aprilie 1925, Iasi) a fost un chimist, fizician, pedagog, mineralog si om politic român, pionier al scolii românesti de chimie. A fost profesor la Universitatea din Iasi si membru titular al Academiei Române.A cercetat peste 80 de mine­rale culese din diverse zone ale tarii si chiar a descoperit doua minerale noi, denumite de el brostenita si badenita. A elaborat studii în legatura cu actiunea acidului azotic de diverse concentratii asupra unor hidrocarburi parafinice izolate din petrolul indigen. A cercetat apele minerale din tara si a facut observatii meteorologice în Moldova. El a publi­cat si primele manuale de fizica si de chimie în limba româna. Este organizatorul primelor laboratoare din România, destinate cercetarilor stiintifice si pregatirii cadrelor de chimisti. A colaborat la înfiintarea unor societati stiintifice în România: Societatea româna de stiinte (1890) si Societatea de stiinte (1900), si a fost membru al Societatii de stiinte naturale din Moscova (1910).Printre lucrarile de specialitate publicate de profesorul Petru Poni se numara: 'Cercetari asupra mineralelor din masivul cristalin de la Brosteni” (1882), 'Mineralele de la Badenii-Ungureni” (1885), 'Fapte pentru a servi la descrierea mineralogica a României” (1900), prima monografie asupra mine­ralelor tarii noastre, 'Cercetari asupra compozitiunii chimice a petroleurilor române” (1900).În plan politic, Petru Poni s-a remarcat ca unul dintre membrii marcanti ai Partidului National Liberal (PNL) din acea vreme. În anul 1884 s-a alaturat gruparii politice formate din "liberalii sinceri" condusi de George Vernescu si conservatorii lui Lascar Catargiu (Partidul Liberal-Conservator). Dupa o scurta perioada petrecuta în aceasta formatiune politica, revine în PNL. A fost ales, în mai multe rânduri, deputat si senator.De asemenea, a îndeplinit si functia de primar al municipiului Iasi în perioada 9 aprilie - 11 iulie 1907 si 1922.
Data publicării: 23 Feb 2016 - 05:16

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=52825&titlu=BNR_marcheaza_175_de_ani_de_la_nasterea_lui_Petru_Poni_prin_lansarea_unei_monede_de_argint