Procurorii l-au anuntat pe Nicolae Paun ca extind ancheta in cazul sau [1]

Autor: C

. S.

In conditiile in care parlamentarul a ajuns in aceasta dimineata la DNA, stiut fiind faptul ca intrase deja in vizorul procurorilor, in acelasi dosar in care este vizat de suspiciuni si social-democratul Madalin Voicu, s-au lamurit si motivele pentru care anchetatorii l-au chemat la sediul central al Directiei Nationale Anticoruptie.

Mai precis, reprezentantii DNA au anuntat si public ceea ce ii transmisesera deja lui Paun, si anume ca au dispus extinderea anchetei in cazul deputatului care conduce Asociatia “Partida Romilor”, pe care il suspecteaza, mai nou, de evaziune fiscala, in forma continuata si “folosirea, cu rea-credinta, a bunurilor sau creditului de care se bucura societatea, intr-un scop contrar intereselor acesteia sau in folosul lui propriu ori pentru a favoriza o alta societate in care are interese direct sau indirect, in forma continuata”.

Totodata, din cate rezulta din comunicatul DNA, in atentia procurorilor a ajuns si o persoana juridica, SC Niky Scorpion Alcom SRL, cercetata pentru evaziune fiscala si spalarea banilor, ambele in forma continuata.

Procurorii au notat in ordonanta prin care s-a dispus extinderea urmaririi penale fata de suspectii in cauza faptul ca au “suspiciunea rezonabila” cum ca incepand din 2004  si pana in 2014, Paun, prin intermediul societatii comerciale mentionate, dar si “in dauna intereselor acestei firme, a efectuat o serie de tranzactii imobiliare constand in cumpararea si vanzarea succesiva a doua terenuri (unul situat in Bucuresti, iar celalalt in judetul Ilfov), fara a avea o justificare economica (nerentabile si cu implicatii asupra creantelor datorate bugetului de stat)”, dar si ca “in final, aceste terenuri au fost achizitionate de suspect la preturi mai mari decat preturile la care fusesera vandute anterior: terenul din Bucuresti la un pret 10 ori mai mare decat pretul de vanzare, iar terenul din judetul Ilfov la un pret de peste aproape 3 ori mai mare”.

Data publicării: 23 Feb 2016 - 05:16

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=52827&titlu=Procurorii_l_au_anuntat_pe_Nicolae_Paun_ca_extind_ancheta_in_cazul_sau