Ioan Oltean, la DNA: "S-a dispus efectuarea unei expertize in dosarul ANRP" UPDATE [1]

Deputatul Ioan Oletan s-a prezentat, joi dimineata, la sediul DNA, unde este audiat in dosarul ANRP, in care este acuzat ca ar fi primit mita 600

.000 de euro intr-o biserica, pentru a-si exercita influenta asupra membrilor comisiei ANRP, in scopul obtinerii unei solutii favorabile pentru restituirea unui teren.

UPDATE ora 11.35 Deputatul Ioan Oltean a declarat, joi, la iesirea de la DNA, ca s-a dispus efectuarea unei expertize in dosarul ANRP si toate partile au fost invitate pentru a li se comunica aceasta dispozitie."Expertiza, in sensul de a se face o evaluare a terenului care a fost restituit supraevaluat, asa cum sustine in dosar", a explicat Ioan Oltean. Intrebat cum comenteaza acuzatile potrivit carora ar fi luat mita 600.000 de euro, acesta a declarat: "Nu comentez nimic din ceea ce este procedural".

In data de 17 iunie 2010, Catalin Teodorescu, impreuna cu alti inculpati care au facut parte din Comisia pentru Stabilirea Despagubirilor (Crinuta Dumitrean - presedinte, Sergiu Diacomatu, Remus Baciu, Attila Marko, Rodica Constantinovici si Lacramioara Alexandru), prin exercitarea abuziva a atributiilor de serviciu, a aprobat raportul prin care un teren in suprafata de aproape 62.000 mp situat in municipiul Pitesti a fost evaluat la aproximativ 109 milioane lei, suma acordata drept despagubire omului de afaceri Mihai Rotaru, potrivit DNA.Procurorii sustin ca terenul a fost supraevaluat cu aproape 87,3 milioane lei, ceea ce reprezinta prejudiciu in dauna bugetului de stat si avantaj patrimonial pentru Mihai Rotaru.DNA precizeaza ca deputatul Ioan Oltean, care avea relatii apropiate cu Mihai Rotaru si cu presedinta ANRP, Crinuta Dumitrean, si-a exercitat influenta la aceasta din urma pentru urgentarea si aprobarea despagubirii in favoarea lui Rotaru.In schimbul acestui ajutor, Mihai Rotaru i-a dat lui Ioan Oltean suma de 600.000 euro anterior datei de 17.06.2010, locul primirii banilor fiind in incinta unei parohii din Chitila.

Data publicării: 26 Feb 2016 - 05:00

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=52996&titlu=Ioan_Oltean__la_DNA____S_a_dispus_efectuarea_unei_expertize_in_dosarul_ANRP___UPDATE