BPN al PSD critică atacurile la adresa lui Ion Iliescu pe problema mineriadei din iunie 1990 [1]

Biroul Permanent National al PSD isi exprima surprinderea fata de modul prin care fostul presedinte al Romaniei, Ion Iliescu este atacat in mod constant si agresiv, folosindu-se de aceasta data evenimentele din 13-15 iunie 1990, se arata intr-un comunicat al acestei formatiuni politice.

PSD apreciaza ca preocuparea pentru elucidarea tuturor aspectelor legate de fenomenul Piata Universitatii este absolut legitima dar este de neacceptat ca sub pretextul rememorarii acelor evenimente fostul sef al statului sa fie supus unor atacuri fara precedent.

”Incercarea de a-l transforma pe Ion Iliescu in unicul vinovat pentru toate
neimplinirile societatii romanesti din ultimii 15 ani nu este noua si ea urmareste, in ultima instanta, deturnarea atentiei opiniei publice de la problemele cu care se confrunta cetatenii ca urmare a introducerii cotei unice de impozitare, a cresterii T.V.A si accizelor, a cresterii inflatiei, a crizei medicamentelor, masuri care se reflecta in scaderea nivelului de trai a celor mai multi romani”, spun social-democratii.

BPN al PSD isi exprima solidaritatea cu fostul presedinte al tarii si spera ca cei tentati sa se foloseasca de evenimentele din trecut pentru a se rafui cu adversarii politici vor renunta la aceste practici care nu fac decat sa introduca noi tensiuni in societate.
Publicat de : Andrei DINU
Data publicării: 01 Iul 2005 - 08:21

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=5530&titlu=BPN_al_PSD_critica_atacurile_la_adresa_lui_Ion_Iliescu_pe_problema_mineriadei_din_iunie_1990