Partidele si federatiile sportive, obligate sa ofere acces liber la informatii de interes public [1]

Presedintele a promulgat modificarea Legii 544/2001 care extinde categoria institutiilor care se supun rigorilor accesului liber la informatii de interes public

.

Astfel art 2, alin a) a fost modificat dupa cum urmeaza: prin autoritate sau institutie publica se intelege orice autoritate ori institutie publica ce utilizeaza sau administreaza resurse financiare publice, orice regie autonoma, societate reglementata de Legea societatilor nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, aflata sub autoritatea sau, dupa caz, in coordonarea ori in subordinea unei autoritati publice centrale sau locale si la care statul roman sau, dupa caz, o unitate administrativ-teritoriala este actionar unic ori majoritar, precum si orice operator sau operator regional, astfel cum acestia sunt definiti in Legea serviciilor comunitare de utilitati publice nr. 51/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.

De asemenea, se supun prevederilor prezentei legi partidele politice, federatiile sportive si organizatiile neguvernamentale de utilitate publica, care beneficiaza de finantare din bani publici.

/* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrormipfomkid', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });

Legea a fost initiata de parlamentari PNL si UDMR, a fost respinsa de Senat si adoptata de Camera Deputatilor, for decizional.

In expunerea de motive, initiatorii spun ca "este inadmisibil ca o institutie/entitate, fie ea si privata, dar declarata de utilitate publica, deci care beneficiaza de alocari de la bugetul de stat, sa invoce clauze confidentiale la intrebari legate de cheltuirea unor sume de bani care provin de la bugetul de stat". "Astfel de entitati private dar care intra in categoria celor de utilitate publica beneficiaza de bani publici, asadar de bani colectati din taxele si impozitele platite de romani. Totusi acestea nu se supun rigorilor de control in virtutea transparentei. (...) Acestea este motivul pentru care de cele mai multe ori astfel de institutii devin canale de scurgere a banului public catre diverse clientele politice sau ecnomice, fara ca publicul sa aiba acces la tabloul de cheltuieli, la modul/schemele de contractare si unde ajung, in definitv, banii contribuabililor", se mai arata in expunerea de motive. .

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrotlppdvnoaf', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrowkijqxdkqk', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });
Data publicării: 12 Iul 2016 - 05:12

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=55682&titlu=Partidele_si_federatiile_sportive__obligate_sa_ofere_acces_liber_la_informatii_de_interes_public