De ce are albanezul Ibrahim Themo statuie in Medgidia [1]

Ibrahim Themo are, incepand de ieri, o statuie in Medgidia

. Numele lui nu spune multe genera?iei actuale.

Tocmai de acea, comunitatea albaneza, macedoneana ?i autorita?ile locale i-au adus acest omagiu.

Ibrahim Themo este, inainte de toate, un doctor renumit. S-a nascut la Struga, actuala Macedonie, in 1865, din parin?i albanezi musulmani. A absolvit Institutul Medico-Militar de la Istanbul, fiind specializat in oftalmologie. Devine unul dintre cei mai importan?i speciali?ti ai vremii ?i publica in reviste de specialitate din Turcia.

Se implica insa ?i in politica, pentru ca i?i da seama ca Imperiul Otoman era o structura anacronica, care nu mai putea sa func?ioneze. Realizeaza ca institu?ia sultanului este depa?ita ?i fondeaza mi?carea \'Junii turcilor\', in 1889. Sultanul nu vede cu ochi buni mi?carea, iar Themo este nevoit sa paraseasca imperiul. Se refugiaza in Romania. De aici lupta pentru democratizarea imperiului. Adera la mi?carea patriotica albaneza, devine membru al Societa?ii Drita ?i activeaza alaturi de patrio?ii albanezi din Bucure?ti.  Dupa o perioada scurta de practica medicala la Spitalul Col?ea, se stabile?te la Medgidia, zona predominant musulmana, devenind coordonatorul comitetului Junilor Turci din Dobrogea ?i Bulgaria. Militeaza, din aceasta pozi?ie pentru abolirea absolutismului secular ?i democratizarea conducerii statului, liberalizarea societa?ii turce ?i modernizarea ei. Ac?ioneaza ?i in cadrul mi?carii patriotice albaneze, in cadrul societa?ilor de cultura existente in epoca. In 1905 se numara printre organizatorii Congresului albanez de la Bucure?ti, in cadrul caruia se decide infiin?area primelor ?coli albaneze in Romania. In acela?i an se deschide, la Constan?a, ?coala \'Lumina\'. Participa la fondarea Societa?ii Bashkimi, in 1906, ?i militeaza in favoa­rea independen?ei teritoriilor albaneze. In cele din urma, Mi?carea Junilor Turci reu?e?te sa convinga sultanul sa accepte o noua Constitu?ie ?i alegerea unui Parlament. Se intoarce in Istanbul, dar observa ca moder­nizarea care se promisese nu se intampla. Participa la fondarea Partidului Democrat Otoman (1909), cu un program reformator, iar in 1911 se intoarce la Medgi­dia. Este perioada marilor revolte albaneze (1910-1911) ?i a represaliilor armatei guvernamentale. La 28 noiembrie 1912, la Vlora, este ridicat steagul Independen?ei, independen?a recunoscuta de Istanbul la 29 iulie 1913.

Senator de Caliacra

Scriitorul Tanase Bujduveanu ii dedica o carte, \'Ibrahim Themo, personalitate a lumii balcanice\', in care noteaza ?i parcursul sau. Astfel, 1920 inseamna pentru Ibrahim Themo consacrarea in poli­tica romaneasca: este ales senator de Caliacra din partea Partidului Poporului-Averescu. Nu uita de medicina ?i publica in continuare articole in ziare turce?ti ?i car?i de specialitate. Devine un mare sprijinitor al \'Tatalui Turciei Mo­derne\', Mustafa Kemal Atatürk. In acela?i timp, i?i continua eforturile pentru reorganizarea pe baze moderne a asisten?ei medicale in Dobrogea, pentru educarea ?i emanciparea culturala a popula?iei locale.

Moare la 8 iunie 1945, la Med­gidia. In memoria sa, de-a lungul anilor au fost organizate diferite ac?iuni culturale.

O personalitate uria?a

\'Acest eveniment este important pentru to?i albanezii. Figura lui e foarte respectata peste tot in Balcani unde traiesc alba­nezi.  Nu a fost numai un medic stralucit, a fost ?i un reprezentant al Rena?terii albaneze, iar faptele lui de bunatate fa?a de popula?ie sunt recunoscute atat in Albania, cat ?i aici\', a spus, ieri, primarul ora?ului Struga, Zladin Sela, prezent la eveniment. \'Perso­nalitatea medicului albanez este uria?a. Genera?iile actuale au ce inva?a de la un astfel de om. A fost universal. Este o mandrie pentru noi, albanezii din Romania, ca un astfel de om s-a putut na?te dintre noi\', a spus, ieri, Oana Manolescu, deputatul comunita?ii albaneze. \'Prin for?a sa interioara, Ibrahim Themo, aceasta perso­nalitate a lumii balcanice, a reu?it sa-?i puna amprenta pe tot ceea ce a insemnat emanciparea ?i evolu?ia culturala a popula?iei locale. Consider ca acest moment omagial reprezinta in esen?a un gest de solidaritate ?i respect fa?a de poporul albanez\', a spus ?i primarul Medgidiei, Valentin Vrabie.

A fost doctor in medicina, senator, pre?edinte al mai multor societa?i de binefacere, maior in timpul campaniilor militare din anii 1913 ?i 1916.

Cel mai frumos model din Europa

\'Pentru comunitatea tatara, acest eveniment reprezinta un moment prin care se da dovada ca modelul de interculturalitate care exista in Dobrogea, poate cel mai frumos din intreaga Europa, se respecta, in sensul ca un albanez a venit intr-o popula?ie predominant, la momentul respectiv, tatara ?i turca ?i a facut tot posibilul pentru dezvoltarea acestei comunita?i. In anul 1901, de asemenea, a avut o contribu?ie semnificativa la mutarea seminarului de la Babadag la Medgidia, deci a contribuit foarte mult ?i la partea educativa a acestei comunita?i\', a precizat ieri, la dezvelirea bustului, subprefectul Constan?ei, Ersun Anefi.

Acesta a precizat ca acum doua luni o delega?ie a Comisiei Europene a vizitat Dobrogea pentru a vedea cum se respecta drepturile minorita?ilor aici. \'Au plecat placut impresiona?i ?i au spus ca noi reprezentam un model nu numai pentru Romania, ci ?i pentru intreaga Europa\', a mai spus subprefectul.

Reduceri la carti, Descopera noua ta aventura comenteaza /* (c)
Data publicării: 15 Iul 2016 - 05:23

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=55743&titlu=De_ce_are_albanezul_Ibrahim_Themo_statuie_in_Medgidia