Daca Ghi?a a fost doar bidonul lui Ponta ?i banii pentru detergentul Tony Blair au venit de la al?i candida?i? [1]

Mai puteti citi si:

Victor Ponta este sub CONTROL JUDICIAR! Fostul prim-ministru are un nou dosar penal

. Surse RL: I-ar fi "vandut" lui Sebastian Ghi?a un loc in Camera Deputa?ilor. Declara?iile halucinante ale patronului RTV Sebastian Ghi?a a fost pus sub control judiciar. Deputatul sus?ine ca i se incalca libertatea de exprimare Ce scrie presa occidentala despre ancheta din Romania in care apare numele fostului premier Tony Blair Decizia ICCJ: Sebastian Ghi?a nu scapa de cau?iunea de 13 milioane de euro Surse: Sebastian Ghi?a a depus la DNA garantii mobiliare si imobiliare drept cau?iune EXPLOZIV. Cum s-a folosit Victor Ponta de Tony Blair pentru a masca banii primiti de la Ghi?a pentru ca sa intre in Camera Deputa?ilor. Procurorii spun ca Bogdan Teodorescu ?i Dan Sultanescu sunt implica?i in mecanismul spalarii banilor

De același autor: Imunitatea lui Oprea și reptilele rapace care luptă pentru supraviețuirea speciei

Nu mă surprinde deloc coțcăria descoperită de DNA in care Victor Ponta și bunul lui prieten Sebastian Giță l-au băgat pe ditamai fostul prim-ministru britanic Tony Blair. Știu foarte bine ce hram poartă cuplul Ponta-Ghiță. Cred ca erau capabili să-l folosească și pe Papa de la Roma in cine știe ce escrocherie, dacă astfel aveau ei de caștigat.

Mă surprinde insă că Ponta i-a cerut bunului său prieten Sebastian Ghiță 200.000 de euro ca să-l plaseze pe un loc eligibil la alegerile parlamentare din 2012. Ghiță l-a slugărit atat de mult pe Ponta și făcuseră atat de multe \'afaceri\' impreună, incat e ușor ciudat că a mai fost nevoie să mai cotizeze patronul RTV cu incă 200.000 de euro.

Pană acum, documentele la care au ajuns procurorii DNA indică faptul că Ghiță a spălat banii pentru Ponta printr-o fundație care a plătit pentru vizita lui Tony Blair in Romania. O vizită exploatată din plin electoral de \'micul Titulescu\' aflat atunci intr-o ofensivă de imagine fără precedent. Trebuia să-și spele Dottore cumva imaginea de plagiator recent demascat și autor asociat la tentativa grobiană incălecare a Justitiei care a pus Romania pe harta țărilor bananiere democratic. Ghiță i-a dat bani de detergent.

Patronul RTV a pus jos 200.000 de euro. Sultănescu și Teodorescu mers la supermarket și au găsit detergentul Tony Blair, apoi au oferit o fundație pentru a masca sursa banilor, fiind vorba de o finanțare ilicită.

Milioane de romani naivi, care se uitau atunci la Ponta ca la salvatorul națiunii, au inghițit gălușca și s-au pus seara in pat liniștiți după ce și-au spus in loc de noapte bună că Dottore e băiat bun, totuși, din moment ce a fost validat de un asemenea lider european. Apoi au adormit cuminți, cu televizorul pe \'Sinteza zilei\', numărand in gand injurături la adresa Monicăi Macovei care \'face țara de ras la Bruxelles\'.

Tony Blair a venit, și-a incasat onorariul și a plecat după ce s-a pozat cu Ponta nu pentru că avea vreo urmă de stimă sau respect pentru acesta, ci pentru că cei care l-au chemat pe bani in Romania l-au ghidonat in direcția asta. Dacă au plătit oamenii, era nepoliticos să-i refuze.

Bun, să revenim la amicul Ghiță. Acesta se văicărește cu glas tot mai peltic, parcă seamănă tot mai mult cu Vantu, că DNA ii limitează lui libertatea de exprimare.

Are un tupeu siderant să invoce libertatea de exprimare după ce a acționat ani de zile pe post de mardeiaș al lui Ponta, trăgand sforile pentru a inchide gura jurnaliștilor prea incisivi cu PSD in general și cu Dottore in special. A mătrășit jurnaliștii critici cum a vrut el și acum se pitește după libertatea de exprimare, ca să mai arunce e piață o manipulare comunistoidă sinistră la adresa anchetatorilor care l-au luat la bani mărunți.

Vă imaginați că 200.000 de euro sunt bani mărunți pentru cuplul Ponta-Ghiță.

Procurorii DNA spun acum că Ghiță ar fi plătit cei 200.000 de euro pentru șmecheria cu Tony Blair, astfel cumpărandu-și locul din Camera Deputaților.

Opinia mea, o pură speculație bazată pe intuiție jurnalistică și pe o bună cunoaștere a relației Ponta-Ghiță & asociații, este că banii viind de la alți candidați care au plătit ca să fie pe locuri eligibile. Eu inclin să cred și asta e o parere, nu un fapt jurnalistic, că Sebastian Ghiță a fost de fapt bidonul lui Ponta in afacerea asta.

Rămane să vedem ce vor mai afla procurorii DNA și dacă aceste speculații devin certitudini sau de vor infirma.

Două lucruri sunt insă certe pe acest subiect. Primul este că toată coțcăria lui Ponta cu Tony Blair a făcut Romania de băcănie in toată lumea. Pentru liderii politici din toate țările civilizate Romania este acum o țară in care, dacă mergi, ești folosit pentru tot felul de escrocherii și șmecherii.

Vor ințelege din asta că e bine să se ferească de politicienii din Romania și să ne evite pentru a nu ajunge in situația lui Tony Blair care cu siguranță este acum chemat la Fiscul din Marea Britanie pentru a explica totuși cați bani a luat din Romania.

Vă dați seama in ce situație penibilă au pus o țară intreagă?

A doua certitudine il privește pe Sebastian Ghiță. Este cu certitudine o mare aberație că acest individ suspectat și cercetat pentru tot mai multe infracțiuni este membru al comisiei parlamentare care controlează activitatea SRI și chiar parlamentar.

Cum să fie membru intr-o asfel de comisie un individ care a comis atat de multe mizerii incat mai are puțin și se mută cu purcel, cățel și tigăi la DNA?

Cat de rușinos este ca un astfel de personaj să fie in același timp și deputat in Parlamentul Romaniei?

Alege-ti parfumul potrivit pentru iarna asta- Reduceri de 70%- Click aici comenteaza sau vezi comentarii /* (c)
Data publicării: 09 Sep 2016 - 05:22

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=56371&titlu=Daca_Ghi?a_a_fost_doar_bidonul_lui_Ponta_?i_banii_pentru_detergentul_Tony_Blair_au_venit_de_la_al?i_candida?i?