La arme pentru reforma justitiei [1]

Presedintele Traian Basescu a sugerat, ieri, ca presiunile exercitate asupra justitiei de catre cetateni ar putea avea un efect pozitiv.

"Exista forte ale societatii civile, institutii ale statului, care chiar se bat pentru ca diferenta intre ce scrie in lege si ce se intimpla in realitate sa se micsoreze cat mai mult. Una dintre batalii este, asadar, cea a societatii civile, a fiecarui om nemultumit de justitie. Este o manifestare democratica, dar care creeaza o presiune in sistem in asa fel incat el sa lucreze in conformitate cu legile democratice ale statului", a afirmat Basescu la un seminar organizat de SAR.
Seful statului a adaugat ca marea problema pe care Romania o are in procesul de integrare europeana e faptul ca e judecata dupa continutul legilor. "Nu-i spune nimeni Romaniei ca are legi proaste din punctul de vedere al justitiei, ca mai trebuie ajustate pe ici pe colo, dar fondul lor este democratic", a spus Basescu. El a sustinut si ca Romania are obligatia sa devina "exportator de democratie" catre tarile din Balcanii de vest si din bazinul Marii Negre.
Pirvulescu: "Societatea civila nu poate face reforma"
Analistul politic Cristian Pirvulescu afirma ca rolul societatii civile evocate de Basescu "este de a controla institutiile statului si a face presiuni asupra lor atunci cind acestea nu sunt in stare sa faca fata cerintelor cetatenilor". Pirvulescu spune insa ca "asta nu inseamna ca reforma poate fi facuta de societatea civila".
Ruperea Aliantei D.A.: "O eroare politica"
Intr-un interviu acordat luni seara BBC, Basescu a afirmat ca ruperea Aliantei D.A. PNL-PD in caz de anticipate ar fi o mare "eroare politica". "Nu mi se pare ca o separare a celor doua partide ar fi, in momentul de fata, o solutie, iar din punct de vedere politic nici macar nu trebuie facuta constructia pe anticipate duse separat, pentru ca aceste doua partide au un protocol cu valabilitate pana in 2008, prin care sunt legate unul de altul", a spus Basescu.
El crede ca tentatia unora de a spune acum ca PD-ul este "mai tare" decat PNL-ul este gresita. "In mesajul pe care eu l-am dat Conventiei PD a existat un pasaj extrem de clar, in care sustineam ca cele doua partide sa-si respecte angajamentul si protocolul pe care l-au semnat pana in 2008. Nu au dreptul sa se desparta inainte de alegerile din 2008, daca atunci vor fi alegerile la termen".
Publicat de : EVZ
Data publicării: 06 Iul 2005 - 08:59

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=5648&titlu=La_arme_pentru_reforma_justitiei