Parlamentarul Adrian Gurzau, audiat la DNA in dosarul in care au fost retinuti Angela Toncescu si Dan Hosu [1]

Deputatul a ajuns la sediul DNA in cursul noptii, in baza unui mandat de aducere

. In aceeasi cauza au fost retinute trei persoane care vor fi prezentate, marti, judecatorilor de la instanta suprema cu propunere de arestare preventiva.

Dan Hosu, administrator al unei firme, este acuzat de trafic de influenta, instigare la acces ilegal la un sistem informatic, instigare la folosirea de informatii ce nu sunt destinate publicitatii si dare de mita.

Angela Toncescu, fost presedinte al Consiliului de Administratie al S.C Carpatica Asig S.A. Sibiu si fost presedinte al Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor, a fost retinuta pentru cumparare de influenta iar Ion - Sorin Tatu, administrator al unei firme, pentru trafic de influenta.

/* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroonpfjlgpdy', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });

In aceeasi cauza este cercetat sub control judiciar si Marian Catalin Catarama, seful Serviciului de combatere a traficului cu migranti din cadrul Politiei Romane, acuzat de acces ilegal la un sistem informatic, fals informatic, folosirea de informatii ce nu sunt destinate publicitatii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informatii si luare de mita.

Potrivit DNA, incepand cu luna martie a anului 2015, Angela Toncescu, membru in Consiliul de Administratie al S.C Carpatica Asig S.A ar fi facut demersuri pentru a fi numita in functia de presedinte al consiliului si pentru a ASF sa nu adopte decizii nefavorabile firmei.

"Printre persoanele care au actionat in vederea favorizarii/sustinerii intereselor inculpatei Toncescu Angela se numara inculpatii Tatu Ion-Sorin, Hosu Dan si o alta persoana, administratori de drept sau in fapt ai unor societati comerciale cu activitate in domeniul asigurarilor. Astfel, in perioada 30 martie 2015 – 14 martie 2016, in schimbul influentei asupra unor persoane din conducerea ASF, persoanele susmentionate au pretins si primit foloase necuvenite constand in indemnizatii lunare de la S.C. Carpatica Asig SA. Primirea banilor era mascata prin incheierea, cu societatile administrate de inculpati sau interpusi ai acestora, a unor contracte paguboase pentru societatea de asigurari, valoarea acestora ajungand in unele cazuri pana la 480.000 euro fara TVA.", transmite DNA printr-un comunicat de presa.

Ion-Sorin Tatu si Dan Hosu ar fi incercat influentarea voturilor din 04 august 2015 in cadrul Consiliului ASF astfel incat sa fie demarata procedura de avizare a Angelei Toncescu in functia de presedinte al Consiliului de Administratie al S.C. Carpatica Asig SA, sa nu fie sanctionata pentru nereguli in activitatea anterioara si "sa fie mentinuta, in mod artificial, masura de redresare pe baza de plan, a S.C. Carpatica Asig S.A., in contextul in care societatea inca din luna iulie 2015 avea o situatie financiara care impunea inchiderea procedurii de redresare financiara, retragerea autorizarii de functionare si constatarea starii de insolventa (urmare a necapitalizarii acesteia cu o suma de circa 100 milioane de euro)", spun procurorii.

"In data de 03 august 2016, inculpatul Hosu Dan, prevalandu-se de ascendentul moral pe care-l avea asupra inculpatului Catarama Catalin Marian, ca fost sef al Serviciului de combatere a traficului cu migranti, din cadrul IGPR-DCCO, l-a instigat pe acesta din urma sa acceseze, fara drept, sistemul informatic administrat de catre M.A.I. – Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date si sa-i furnizeze datele de identificare ale unor persoane decedate", se arata in comunicatul de presa.

Potrivit sursei citate, Dan Hosu ar fi "urmarit sa incheie mai multe intelegeri patrimoniale cu urmasii persoanelor decedate cu scopul obtinerii unui procent semnificativ pentru sine din sumele ce urmau a fi acordate de catre societatile de asigurari responsabile civilmente. In data de 26 august 2016, pentru “ajutorul” acordat, inculpatul Hosu Dan i-a oferit cu titlu gratuit inculpatului Catarama Catalin Marian un sejur intr-un resort de pe litoralul romanesc, lucru pe care acesta din urma l-a acceptat".

Citeste si: Sotul Georgianei Hosu, fosta sefa a DIICOT, retinut de DNA; in dosar este vizat si un parlamentar - VIDEO Citeste si: Liviu Popa, comandant al IPJ Bihor, cercetat sub control judiciar pentru luare de mita Citeste si: Un sofer a fost depistat conducand cu 255 km/h pe A3 Citeste si: Sotul Georgianei Hosu, fosta sefa a DIICOT, retinut de DNA; in dosar este vizat si un parlamentar - VIDEO Citeste si: Senat: Ziua de 9 mai a fost declarata zi de sarbatoare nationala Citeste si: O persoana a murit si alte cinci au fost ranite dupa ce doua masini s-au ciocnit in judetul Brasov - FOTO Citeste si: Primarul Craiovei, plangere pentru hartuire impotriva unuia dintre denuntatorii sai Citeste si: Gheoghe Mencinicopschi - biolog si nutritionist, fost director al Institutului de Cercetari Alimentare - va fi eliberat conditionat Citeste si: Doi din cei patru militari raniti in Afganistan au fost trimisi in Germania pentru ingrijiri Citeste si: Ancheta dupa publicarea unei fotografii cu un copil inchis intr-o cusca pentru animale - FOTO

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrovdgqfjqmdt', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroycpjcmgity', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });
Data publicrii: 28 Sep 2016 - 05:13