Finul lui Adrian Duicu, pe un loc eligibil pe listele PSD Mehedinti. Acesta apare intr-un dosar de evaziune fiscala [1]

Pe primul loc pe lista pentru un fotoliu de deputat este primarul comunei Simian, Constantin Trusca, urmat de Valentin Popescu, fiul fostului presedinte al PSD Orsova Constantin Popescu si finul baronului Adrian Duicu

.

Valentin si Constantin Popescu apar intr-un dosar din 2015 de evaziune fiscala in valoare de 10 milioane de euro.

"In fapt, in perioada 2008-2014, 32 de persoane, avand calitate de reprezentanti legali (asociati, administrator, imputerniciti) ai 35 de societati comerciale, ar fi pus la punct un circuit infractional evazionist, bazat pe un sistem financiar - bancar fraudulos, in care ar fi fost implicate firmele controlate de ei in mod direct sau prin persoane interpuse. Acestia ar fi inregistrat, in contabilitatea firmelor, mai multe facturi fiscale emise in baza unor operatiuni comerciale fictive (reprezentand cheltuieli cu achizitia de materiale de constructii, piese si componente auto etc.) in valoare de peste 45.000.000 de euro, pentru care ar fi dedus ilegal taxa pe valoare adaugata si ar fi diminuat artificial impozitul pe profit. Prejudiciul cauzat bugetului de stat este de peste 10.000.000 de euro", anunta Politia Romana intr-un comunicat.

/* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrormipfomkid', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });

Valentin Popescu a fost cercetat in libertate, in timp ce tatal sau a fost retinut.

Constantin Popescu a fost presedinte al filialei Orsova a PSD din 2011 pana in aprilie 2014 si este cunoscut drept un apropiat al fostului presedinte al Consiliului Judetean Mehedinti Adrian Duicu, alaturi de care este trimis in judecata intr-un dosar de coruptie, in care ambii au fost arestati preventiv in aprilie 2014, ulterior fiind pusi sub control judiciar.

Citeste si: Dan Puric intra in politica: ''Nu mai exista nimeni curat si cu toate astea eu mi-am pus semnatura''

De asemenea, Constantin Popescu a fost trimis in judecata, pentru date de mita, si in dosarul in care prim-procurorul Parchetului Judecatoriei Orsova, Carmen Sirboiu, este acuzat de trafic de influenta, luare de mita, instigare la folosire de informatii ce nu sunt destinate publicitatii in scopul obtinerii de foloase necuvenite, tentativa la abuz in serviciu in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul a unor foloase necuvenite.

La Senat lista va fi deschisa de Liviu Mazilu, vicepresedinte al Consiliului Judetean, fost liberal.

Citeste si: Tariceanu: Invitarea lui Mike Tyson in Senat nu mi se pare onoranta pentru Parlament Citeste si: Senatul a luat act de demisia lui Gabriel Oprea Citeste si: Ordonante de urgenta de modificare a Codului Penal si a Codului de Procedura Penala, adoptate tacit de Senat Citeste si: Victor Ponta: Si Basescu a zis ca nu ma desemneaza premier si m-a desemnat de trei ori

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrotlppdvnoaf', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrowkijqxdkqk', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });
Data publicării: 06 Oct 2016 - 05:45