Dincu despre Nastase: „Sa nu mai apara la televizor“ [1]

Conform unui studiu realizat de senatorul PSD Vasile Dincu pe baza unui sondaj Metromedia din luna iulie, principalii lideri ai partidului, cu exceptia lui Geoana, ar trebui sa intre intr-o „abstinenta comunicationala de aproximativ un an“.

„Principala problema a PSD o reprezinta perceptia de partid al coruptilor“, a recunoscut ieri Mircea Geoana, la o zi dupa disputele interne din partid generate de sondajul intern prezentat de senatorul-sociolog Vasile Dincu. Potrivit studiului, daca ar fi avut loc alegeri anticipate, Alianta D.A. ar fi obtinut 48%, iar PSD, 32%. Ion Iliescu si-a pastrat 10%-12% bazin electoral propriu, de care PSD are nevoie in continuare. Dupa ce s-au felicitat intre ei ca pericolul alegerilor anticipate i-a ocolit cu ajutorul PNL, liderii PSD au amutit cind au auzit concluziile lui Vasile Dincu. Partidul este perceput de electorat ca fiind „al coruptilor, hotilor si condus de lideri comunisti“.

Geoana - brandul de viitor al PSD

Solutiile inaintate de Vasile Dincu nu au fost pe placul tuturor. Senatorul a propus ca, de acum incolo, principalii lideri ai partidului, cu exceptia lui Mircea Geoana, sa intre „intr-o abstinenta comunicationala de aproximativ un an de zile“ pentru ca electoratul sa uite de scandalurile legate de numele lor. Geoana ar fi in avantaj, deoarece in jurul lui trebuie sa se construiasca noul brand politic al PSD, care il va avea pe el figura centrala, inconjurat de pesedisti tineri, cu profil mai tehnocrat, ca purtatori secunzi de mesaj. Explicatia lui Dincu: „Cind ai fost patru sau mai multi ani la putere, nu mai iesi zi de zi in public. Alegatorii resping oamenii politici in care nu mai au incredere“. In opinia senatorului-sociolog, „majoritatea liderilor PSD s-au erodat din cauza presei, pentru ca au fost in administratie“. Insistenta lui a fost cu atit mai mare, cu cit a aratat ca nici dupa Congresul PSD, cind Mircea Geoana a fost ales sef, perceptia publica asupra partidului nu s-a schimbat, din cauza ca „s-a oprit schimbarea“. Tehnocratii la care conducerea PSD poate sa apeleze pen-tru reformarea imaginii partidului par a fi Mihai Tanasescu, Victor Ponta, Titus Corlatean, Cristian Diaconescu.

Dincu: „Nu mai trageti in Basescu“

„Daca tineretul trebuie sa iasa in presa, noi, mai in virsta, ce sa facem? Mai putem iesi?“, a intrebat iritat in sedinta Adrian Nastase. „Nu este vorba despre o competitie pentru imagine in PSD“, a contracarat Mircea Geoana. „Propuneti ca de acum sa nu mai ies la emisiuni TV?“, a insistat Adrian Nastase. Potrivit studiului, cei mai importanti oameni politici din Romania sint Traian Basescu, Mircea Geoana, Ion Iliescu si Adrian Nastase. „Basescu are o popularitate foarte mare“, potrivit lui Dincu. Din acest motiv, el a propus ca seful statului sa nu mai fie tinta frecventa de atac pentru ca „nu are sens sa ataci brandul de virf“.
Publicat de : Ada Mesesan
Data publicării: 27 Iul 2005 - 08:45

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=6180&titlu=Dincu_despre_Nastase__&_#8222_Sa_nu_mai_apara_la_televizor&_#8220_